Konyalı krediye mahkum edildi!

Konyalı krediye mahkum edildi!

İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “Konya'da kredi kullanan kişi sayısı son yıllarda arttı. Büyüme sadece borçla oluyor” dedi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman partisinin il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Karaduman, “ÖSYM Başkanı’nın açıkladığı verilere göre "2021-YKS’ de tercih yapan adayların yüzde 85,8'i yükseköğretim programlarına yerleşti. Adayların yüzde 52'si ilk üç tercihinden birine yerleşti, yüzde 27,5'i ilk tercihine, yüzde 14,4'ü 2. tercihine, yüzde 10'u ise 3. tercihine” yerleşti. Açıklanan bu sonuçlar çok güzel. Büyük çoğunluğun yerleştiğini görebiliyoruz. Ama çok önemli bir detayı ifade etmezsek, bu rakamlar bizim için aldatıcı olabilir. Bakınız bu sene bir uygulama yapıldı. Neydi bu? YKS baraj puanları düşürüldü. Sn. Cumhurbaşkanı’nın müjde olarak duyurduğu bu durum aslında 19 yıllık iktidarın da karnesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzülerek söylüyoruz bu rakamları. Bakınız, sınava giren adaylardan 217 bin 504’ü matematikte, 312 bini de fende sıfır çekti. Barajı geçen aday sayısı geçen yıla göre 500 bin kişi düştü. 1 milyon aday sınavın ilk aşaması TYT de bile maalesef baraj altında kaldı. Bakınız, sınava giren adaylardan 217 bin 504’ü matematikte, 312 bini de fende sıfır çekti. Barajı geçen aday sayısı geçen yıla göre 500 bin kişi düştü. 1 milyon aday sınavın ilk aşaması TYT de bile maalesef baraj altında kaldı. koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl 180’den 170 puana indirilen baraj bu sene yine 180 puan olarak uygulanınca geçtiğimiz yıla göre baraj altında kalan öğrenci sayısı yarım milyon artmıştı. Bunun üzerine müjde olarak yapılan düzenlemeyle baraj puanı TYT’ de 140, AYT ve YTD’ de 170 olarak uygulanma kararı alındı. Kusura bakmayın, bunun adı müjde değil, bunun adı eğitimde gördüğümüz dibin ilanıdır bu gençlerimiz değil ama iktidar bir kez daha sınıfta kalmıştır” ifadelerini kullandı.

23-1201x800.jpg

“ÖĞRENCİLER NERDE KALACAĞIM DİYE DÜŞÜNÜYOR”

Artan ev kiralarından dolayı öğrencilerin büyük sıkıntı çektiğini dile getiren Karaduman, sözlerine şöyle devam etti: “Her şeye rağmen yerleşmenin heyecanı ve sevincini yaşayan adaylar, ev kiraları ve yurt ücretlerinin aşırı yüksekliği karşısında şoka uğradı. Zira fiyatlar TÜİK’in aksine yüzde 200’lere yüzde 300’lere kadar artmış durumda. Bugün bir öğrenci üniversite kaydından önce “nerede kalacağım?” diye düşünüyorsa, durum hiç iç açıcı değil Bakınız, 35 metrekare kutu denilebilecek bir dairenin kirası bin 200 lira. Yani içi boş, herhangi bir aboneliği yapılmamış bir daire asgari ücretin neredeyse yarı fiyatına kiralanıyor. 1+0 dairenin kirası bin 400 lira. 1+1 dairenin kirası bin 600 lira. Rakamları görüyor musunuz? Bölgesel olarak bu rakamlar daha da yükselebilmekte. Her gün yüzlerce öğrencinin ev-yurt bulamadığına dair mesajlar, telefonlar geliyor.“Nerede kalacağız?” diyorlar. Bu soruya cevap verecek misiniz? Yoksa “Harçları kaldırdık, bursları 650 lira yaptık. Elinize dilinize dursun” demeye devam mı edeceksiniz? Soruyoruz, Bu Gençler Okumasın Mı? Abartmayın demenizden şunu anlıyoruz; Meseleleri, mesele yapmazsanız; ortada bir önemli mesele kalmaz.”

“BORÇLA BÜYÜYORUZ”

Konya’da kullanılan kredi tutarındaki artışa dikkat çeken Karaduman, son olarak şunları söyledi: “Konya’ya bakalım. Son 5 yıllık süreyi göz önüne aldığımızda 2017’de kullanılan kredi tutarı 33.3 milyar lira. 2018’de bu rakam 37.7 milyar liraya, 2019’da 40.5 milyar liraya, 2020’de ise 53.4 milyar liraya çıkmış. Haziran 2021 itibariyle ise rakam tam 68.5 milyar lira. Bu rakamlara göre ekonominin nesi iyi? Nasıl büyüdük biz? Borçla. Yani bu şuna benziyor, ben geliyorum sizden 100 lira istiyorum, çünkü param yok. Alıyorum bu 100 lirayı, dönüp diyorum ki 'benim 100 liram var' Benim 100 liram yok ki, benim 100 lira borcum var Aslında. Ama gel gelelim, iktidar aldığı borçları kasamızda para var, kullanılan kredileri de ülkede yatırım var demek suretiyle milleti yanıltıyor. Bunun adı yalandır aslında ama yine de biz yanıltma diyelim. Hükümet geçtiğimiz günlerde açıkladığı Orta Vadeli Plan’da 2024'te kişi başı milli geliri 11 bin 465 dolar olacağını öngörüyor. Hâlbuki bu değer, 2013'te 12 bin doların üzerindeydi. 2024 için varsayılan ortalama dolar kuru ise 10 liranın üzerinde. Bir örnek 2017’de açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Program hedeflerinde 2020’deki kişi başı milli geliri 13 bin 24 dolar olarak açıklanırken, bu rakam 8 bin 599 dolar olarak gerçekleşti. Rakamlardan da görüldüğü üzere herhangi bir gelişme yok. Aksine günden güne kötüye bir gidiş söz konusu.”

SAİT ÇELİK

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.