Konya’dan rekor yardım

Konya’dan rekor yardım

Filistine destek için başlatılan kampanyada İstanbul ve Ankaradan sonra en çok yardım Konyadan yapıldı. İki hafta içerisinde camilerde 1 milyon 205 bin 725 TL yardım toplandı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı koordinatörlüğünde iki hafta önce Filistin halkı için başlatılan yardım kampanyasında 1 milyon 205 bin 725 TL para toplandı. Türkiye genelinde gerçekleştirilen kampanyada en çok yardım toplanan iller sıralamasında İstanbul ve Ankara’nın ardından Konya geldi. Konya’nın Filistin duyarlılığı, sivil toplum kuruluşlarının da gerçekleştirdikleri kampanya ve destek mitingleriyle gözler önüne serildi.
KAMPANYA SONA ERDİ ANCAK YARDIM YAPILABİLİYOR
Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı koordinatörlüğünde ülke genelinde iki hafta önce Filistin halkı için başlatılan yardım kampanyası dün itibariyle sona erdi. 9 Ocak 2009 Cuma günü bütün camilerde Filistin halkının soykırımla karşı karşıya kaldığının ve yardıma muhtaç olduklarının vaazlarla anlatılması ve sonrasında konuyla ilgili hutbe okutulmasının ardından namaza müteakiben başlatılan kampanyaya büyük ilgi gösterildi. İki hafta boyunca devam eden kampanya dün itibariyle sona erdi, ancak Filistin için yardım yapmak isteyenlerin açılan hesap numaralarına para yatırabilecekleri ifade edildi.
1 MİLYON 205 BİN 725 TL YARDIM TOPLANDI
İsrail soykırımına düzenlenen mitinglerle ‘dur’ diyen Konya halkı, Filistin’e destek kampanyalarına da büyük ilgi gösterdi. Diyanet’in bütün camilerde başlattığı kampanyada Konya genelinde 1 milyon 205 bin 725 TL para toplandı.
Konuyla ilgili olarak yardımcılarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Müftü Şükrü Özbuğday, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısında 500 civarında çocuk, 300 civarında kadın, yaşlı ve hasta başta olmak üzere bin 400 insanın öldüğünü, 5 binin üzerinde insanın da yaralandığını aktardı.
Gazze’ye atılan her bombanın aslında zalimlerin kendi düzenlerinin yıkımına attıkları bir kıvılcım olduğunun altını çizen Müftü Şükrü Özbuğday, “Kundaktaki çocukların, camilerdeki ve okullardaki insanların, ambulansla hastaneye ulaştırılmaya çalışılan ağır yaralıların, çarşıda pazarda çalışanların akıtılan kanları, zalimlere doğru kabaran tufanın dalgalarıdır” dedi.
Görünürde yapıldığını ifade ettiği ateşkesten sonra hayatta kalanların yardıma muhtaç olduklarını da ifade eden Şükrü Özbuğday, ayet ve hadislerden örnekler vererek Müslümanların birbirlerine yardımda bulunmasının önemini vurguladı. İslam’ın yardımlaşma konusunda temel ilkelerini çok iyi kavrayan milletimizin tarihte her zaman mazlum ve mağdur milletlerin yanında yer aldığını hatırlatan Özbuğday, Filistinli kardeşlerimizin acılarını paylaşma konusundaki duyarlılığın da son derece memnuniyet verici olduğunu kaydetti.
KONYA’DAKİ EN BÜYÜK YARDIM KAMPANYASI
Bu çerçevede iki hafta önce Filistin’e yardım amaçlı olarak kampanya başlattıklarını ve bütün camilerde yardım toplandığını anımsatan Şükrü Özbuğday, bu kampanya ile Konya’da şu ana kadar 1 milyon 205 bin 725 TL yardım toplandığını söyledi. Konya halkının yapmış olduğu bu yardımın Filistinli kardeşlerinin ihtiyaçlarına harcanacağını belirten Özbuğday, yardımda bulunan ve yardım toplanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Daha önce de çeşitli vesilelerle Konya’da yardımlar toplandığını dile getiren Özbuğday, Filistin için toplanan yardımın rekor olduğunu ve büyük ilgi gösterildiğine dikkat çekti. Özbuğday, kampanya sonlansa da Filistin için yardımların devam ettiğini de sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.