Konya'daki vaka ve ölüm sayıları açıklandı

Konya'daki vaka ve ölüm sayıları açıklandı

Koronavirüs vaka sayısında Konya 4. sırada. Bakan Koca'nın paylaştığı verilere göre şuan Konya’da 582 vaka var

Artık bütün illerimizde bu vakanın olduğunu biliyoruz. Daha çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 852. %60’lara yakın. 853 vaka İzmir, 752 vaka Ankara, 582 vaka Konya’da 410 vaka ise Kocaeli.

 

Toplam 39 ilimizde can kaybımız var. 42 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşımız yok.

 

Burada ağırlıklı olarak İstanbul, devamında İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya, Balıkesir, Zonguldak, Adana.

 

Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 79,5’i 60 yaş üstü. Yoğun bakımda olanların yüzde 74,7’si 60 yaşın üzerinde. Ayrıca risk grubunu hep söylüyoruz, kronik hastalığı olanlar için hipertansiyonu örnek olarak gösteriyorum.

 

YÜZDE 69’U TANSİYON HASTASI

 

Hayatını kaybedenlerin yüzde 69’u tansiyon hastası olan. Şu an yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ü tansiyon hastası. Özellikle gördüğünüz gibi hayatını kaybedenlerin yzüde 80’i 60 yaş üstü, kronik hastalıklarla da eşlik ediyor.

 

Bizim şu dönemde kronik hastalığı olan, 60 yaş üstü olan her vatandaşımızın daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybettiklerimizin bu grupta olduğunu görüyoruz. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlarının evden çıkmamalarını, kendilerini izole etmelerini ve sosyal mesafe kuralına uymalarını istiyoruz.

 

UMREDEKİ VATANDAŞLAR

 

Umredeki vatandaşlarımızla ilgili bilim kurulu ve yurt dışından gelen öğrencilerle ilgili bir karar almıştı. Pozitif ise bu kişinin hastanede takibi, semptomu varsa yine hastanede takibi yapılacaktı. Hem negatif hem semptomu yoksa bir onan formu imzalatılacak ve aile hekimliğinin de bu kişileri takip etmek şartıyla, 14 gün evde izolasyonlarına uygun olduğunu söylemiştik.

 

Dünya SAğlık Örgütü Avrupa Direktörü ile bugün uzun bir görüşmemiz oldu. Bu süreçte gelinen noktayı ve daha önce merkez üssü olarak Çin olarak görüldüğü, şimdi kuzey Amerika’nın merkez üssü olduğu kanaati oluştu. Bu süreçte birçok ülkeye destek sağladığımız için teşekkür ettiler.

 

Ve bu süreci, virüsün Türkiye’ye gelişin, uzun bir süre geç geldiğini ve başarılı bir şekilde bunu gerçekleştirdiğimizi, en son Avrupa bölgesindeki ülke olduğumuzu söyledikler. Her türlü yardıma hazır olduklarını söylediler. Süreci de şeffaf yürüttüğümüz için özellikle teşekkür ettiler. Bu süreci, tedavi de olmak üzere ayrıyeten konuştuk.

 

BİZİM AÇIMIZDAN ÖNEMLİ

 

Biz 14 gün boyunca umrecileri izolasyona aldık. Bu süreçte özellikle semptomun gelişmesini bekliyorsunuz, hastalık bulgusunun olup olmadığını takip ediyorsunuz. Testleri erken dönemde yaparak tedavilerine de başlamıştık.

 

Umreden gelenler içinde pozitif olan vakalar olduğunu görerek, devamında herhangi bir bulgusu olmayanların test yapıldığında da pozitif olduğunu gördük. Özellikle temasınız varsa, riskli bir bölgeden geliyorsanız bu durumda hastalık bulgusu olmayabilir ve o dönemde test pozitif çıkabilir.

 

Bu durum önemli bizim açımızdan. Pozitif olanları tedaviye almış olduk. Yapılması gereken şu, biliyorsunuz geçen toplantıda bazı iller başta olmak üzere hareketliliği azaltan öneriler olmuştu.

 

Bundan sonraki süreçte il pandemi kurumlarımız dahil olmak üzere, bölgesel daha sıkı tedbirler alabilir. Önemli olan zorunlu olmadıkça evden çıkmamak, tek önleyici tedbirin bu olduğu çok net görülüyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum