Konya'da şefkat projeleri

Konya'da şefkat projeleri

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Şefkat Projeleri kapsamında, bin 200 aile bakkaldan ücretsiz ekmek alıyor.

Engelli, yaşlı, hasta ve bakıma muhtaçlara evinde bakılıyor, 15 bin aile Gıda Bankası'ndan yararlanıyor. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yaptığı açıklamada, belediyeciliği fiziki, sosyal ve kültürel olarak yürüttüklerini belirterek, özellikle sosyal belediyecilik çalışmalarının kendileri için büyük önem taşıdığını bildirdi. 
Konya'yı bir dünya şehri olarak inşa ederken insana yapılan yatırıma önem verdiklerini ifade eden Akyürek, hayata geçirdikleri Şefkat Projeleri ile Konya'da ''kimsesizlerin kimsesi'' olduklarını söyledi. 
Sosyal belediyecilik alanında yaptıkları çalışmaları Şefkat Projeleri olarak nitelendirdiklerini dile getiren Akyürek, şunları kaydetti: 
''Ekmeğimizi Paylaşıyoruz Projesi kapsamında her gün bin 200 aileye mahalle bakkallarından ihtiyaçları kadar ekmeği almalarına imkan sağlıyoruz. 2005 yılında başlattığımız Evde Bakım Projesi ile bugüne kadar sosyal güvencesi olmayan özürlü, yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç 259 aile ile istikrarlı bir şekilde ilgilendik. Proje halen devam ediyor. Konya genelindeki şehit ve gazi aileleri, suyu yüzde 50 indirimli tarifeden kullanıyor. Şehrimizdeki yüzde 40 ve üzeri engelli hemşehrilerimiz, hem suyu yüzde 50 indirimli kullanıyor hem de toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanıyor.'' 
Akyürek, ilköğretimde okuyan şehit ve gazi çocukları ile öksüz ve yetim çocuklar için ''Bire Bir Rehberlik ve Eğitim Danışmanlığı'' kursu düzenlendiğini belirterek, sosyal yardımda bulunulan ailelerin lise son sınıfa giden öğrencilerini üniversiteye hazırlık kursuna gönderdiklerini anlattı. 
GIDA BANKASINDAN 15 BİN AİLE YARARLANIYOR
Bu Şefkat Projeleri kapsamında 12 bin aileye destek sağladıklarını vurgulayan Akyürek, ayrıca kendi dönemlerinde kurulan Gıda Bankası'ndan 15 bin ailenin yararlandığını bildirdi. 
Bunların yanı sıra, 5 yılda 50 bin üniversite öğrencisine burs verdiklerini ifade eden Akyürek, ''Şehit ve gazi çocuklarına, öksüz-yetim çocuklara ilköğretim birinci sınıftan üniversite son sınıfa kadar eğitim yardımında bulunuyoruz. Alo Doğum-Alo Cenaze hizmetleri ile insanımızın en mutlu ve acı gününde yanında oluyoruz'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.