Konya'da peyzaj yönetimi projesi


Konya'da peyzaj yönetimi projesi


Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, "Konya İli Bozkır-Ahırlı-Yalıhüyük ilçeleriyle Suğla Gölü Mevki Peyzaj Yönetimi, Koruma ve Planlama" projesi kapsamında bir toplantı düzenlendi.

Rixos Otel'de düzenlenen toplantıya Konya Vali Yardımcısı Yalçın Bulut, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Dairesi Başkanı Ali Mennan Mennanoğulları, daire müdürleri ile sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Dairesi Başkanı Ali Mennan Mennanoğulları, Avrupa'da doğal ve kültürel peyzajların korunup yönetilebilmesi için bir çerçeve sözleşme hazırlanıp imzaya açıldığını belirterek, "Bu sözleşmeye bugüne kadar 29 ülke taraf olmuştur. Ülkemizde ise bu sözleşme aynı tarihte imzalanarak 27 Temmuz 2003'te Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ülkemizdeki peyzajların kültürel, çevresel, tarımsal, ekonomik ve sosyal politikalarla uyumunu sağlayarak, yönetimini amaçlayan politikaların belirlenmesi ve yürütülmesi amacıyla 'Ulusal Peyzaj Stratejisi ve Eylem Planı' çalışmalarına başladık. Söz konusu plan çerçevesinde Konya ili Bozkır-Ahırlı-Yalıhüyük ilçeleriyle Suğla Gölü mevkisi pilot bölge seçilmiştir" dedi.
Pilot bölge seçilen bölgelerdeki doğal ve kültürel peyzaj özelliklerinin araştırılacağını ve etüdünün yapılacağını da dile getiren Ali Mennan Mennanoğulları, "Bu bağlamda 2008 yılında Konya ili Bozkır ilçesi, Ahırlı ve Yalıhüyük ve Suğla Gölü mevkileri Peyzaj Yönetimi, Koruma ve Planlama Projesi kapsamında hizmet alım işi 338 bin TL'ye 3 yıllığına ihale edilmiş ve ihaleyi kazanan firmaya proje bedelinin yüzde 32'lik kısmı ödenmiştir. Proje 2008, 2009 ve 2010 yıllarını kapsayacak biçimde 3 yıl sürecektir. Bu proje kapsamında bugün bu toplantıyla Konya'daki kurum ve kuruluş temsilcileri, bilim adamları ve sivil toplum örgüt temsilcilerini bir araya getirerek, projenin uygulanabilirliği konusunda değişik fikirler ortaya çıkmasını umuyoruz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.