"Konya Metrosu için tarih bile veremiyorsunuz"

"Konya Metrosu için tarih bile veremiyorsunuz"

İl Başkanlığında kameralar karşısına geçen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, “Son aylarda Konya’da toplu ulaşımda yaşanan sıkıntılar hemşehrilerimizi çileden çıkarmıştır" dedi

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Konya'nın toplu ulaşım sorunu ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Ekici, "Tramvay ve otobüslerin sık sık arıza yapması özellikle sabah saatlerinde işlerine gitmek isteyen vatandaşlarımıza ciddi stresler yaşatmaktadır. Birçok hatta yaşanan yolcu yoğunluğuna Konya Büyükşehir Belediyesi uzun süre duyarsız kalmıştır. Konyalı hemşehrilerimiz bu sıkıntıları haketmiyor. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımda kullandığı otobüs sayısı hat ve sefer sayısına göne yetersizdir" dedi.

YENİ OTOBÜSLER KALICI ÇÖZÜM GETİRMEYECEK

Seferlere başlayan 19 adet yeni otobüsün de ulaşımdaki sorunlara kalıcı bir çözüm getirmeyeceğini aktaran Başkan Ekici, Uğur İbrahim Altay tarafından yapılan açıklamada siparişi verilen 73 adet yeni otobüs için toplam 281 milyon TL ödeneceğinin ifade edildiğini hatırlattı. Ekici, "Yeni otobüsler için ödenecek bu tutar belediye tarafından son yıllarda sıradan bir hal alan arsa satışlarından; Büsan civarında satılan bir arsanın fiyatı kadarlık bir tutar olduğunu da hemşehrilerimizin dikkatine sunuyoruz. Konya’da trafik ve ulaşım sorununun kesin ve modern çözümü Konya metrosunun biran önce yapılmasıdır" diye konuştu.

KONYA METROSU İÇİN TARİH DE VEREMİYORSUNUZ!

Konya metro projesinin hala hayata geçirilemediğinin altını çizen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, "Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan iken müjdesini verdiği Konya Metrosu projesinin askıya alınarak yılan hikâyesine dönmesi aslında ulaşımda bu noktaya gelineceğinin habercisiydi. Israrla dile getirdiğimiz bu konunun hâlâ sümenaltı edilmesi akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Uğur İbrahim Altay’a tekrar soruyoruz! Konya metrosunun inşaatına ne zaman başlayacaksınız? Sürekli tarihler verip durdunuz. Şimdi tarih de veremiyorsunuz" deyip, "Davutoğlu’nun memleketi Konya cezalandırılıyor mu" sorusunu sordu.

KONYA’DA BELEDİYEYE AİT ULAŞIM SİSTEMİ UCUZ FAKAT KALİTESİZDİR

"Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ATUS adlı uygulama da sık sık arıza vererek otobüslerin durağa varış sürelerinde yanlış bilgi vermekte ya da bazen süreleri göstermemektedir" diyen Ekici, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sistemde görünen otobüslerin bazen sistemden kalktığı, yayınlanan otobüs tarifelerine otobüslerin uymadığı, yolcu yoğunluğu olan bölgelere körüklü otobüs yerine ısrarla solo otobüslerin verilerek bazı duraklardan yolcuların alınmadığı yönündeki bilgiler vatandaşlarımız tarafımıza sık sık bizlere iletiliyor. Bu konuda yaptığımız araştırmalarda da ulusal bazda şikâyet sitelerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımıyla ilgili çok fazla şikâyete rastladık. Konya’nın olumsuz yönde tanıtımına da sebep olan bu durum bir Konyalı olarak bizleri de oldukça üzmektedir. Görünen o ki Konya’da Belediyeye ait ulaşım sistemi ucuz, fakat kalitesizdir. Ulaşımın daha kaliteli hale gelmesi için gerekli çalışmaların en kısa sürede başlaması gerekiyor.

BÜYÜKŞEHİR YEREL SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİYOR

Ekici, son olarak şunları kaydetti: "Son yıllarda söylemlerle ve algıyla ülke yöneten anlayışın maalesef Konya’ya da sirayet ettiğini görmekteyiz. Yerelde yaşanan birçok sorunu görmezden gelen Konya Büyükşehir Belediyesi; basın toplantılarında, basına servis edilen haberlerde ve sosyal medyada “trafik” ismi geçen birçok hesapta Konya’yı sorunsuz bir şehir gibi göstermeyi bırakarak sorunlara çözüm üretme yoluna gitmelidir. Şehrin trafik sorunları algıyla değil bilgiyle ve istişareyle yönetilmelidir. Konyalı hemşehrilerimiz hak ettiği belediye ulaşım hizmetlerini kaliteli bir şekilde almalıdır. Ulaşımda sorun yok dediğiniz zaman maalesef sorunlar yok olmuyor."

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum