Konya ekibi çözdü

Konya ekibi çözdü

Kayseri'de kaybolan 3 çocuğun akıbetini Ercan Taştekin sorumluluğunda bugüne kadar 150 cinayet olayını aydınlatan Emniyet Amiri Ertuğrul Güler'in oluşturduğu 12 kişilik özel ekip ortaya çıkardı

Kayseri'de kaybolan 3 çocuğun akıbetini Ercan Taştekin sorumluluğunda bugüne kadar 150 cinayet olayını aydınlatan Emniyet Amiri Ertuğrul Güler'in oluşturduğu 12 kişilik özel ekip ortaya çıkardı.
21 Eylül 2009 tarihinde Ramazan Bayramı'nın ikinci günü şeker toplamaya çıkan 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, 6 yaşındaki kardeşi Dilruba ve arkadaşları 11 yaşındaki Türkan Ay kaybolmuştu. 1,5 yıl boyunca yapılan çalışmalarda bir sonuç alınamayınca Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Ercan Taştekin sorumluluğunda, Şanlıurfa Cinayet Büro Amiri Ertuğrul Güler'in oluşturduğu özel ekip göreve başladı. Ertuğrul Güler, Konya'da kaldığı 6 yılda 120, Şanlıurfa'da ise 30'a yakın cinayet olayını aydınlattı. Güler'in çözdüğü cinayetlerin 20'si yıllar önce işlenip failleri bulunmayan olaylar olurken, 10'dan fazlası da kayıp kişilerin cinayetiydi.
İLK İŞİ KAYBOLAN 3 ÇOCUK OLDU
1989 yılında Polis Akademisi'nden mezun olduktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nde 11 yıl çalışan ve 2002 yılında Konya Emniyet Müdürlüğü'ne tayini çıkan, burada uzun yıllar Asayiş Şube Müdürlüğü yapan 2. sınıf Emniyet Müdürü Ercan Taştekin geçtiğimiz Haziran ayında Asayiş Daire Başkan Yardımcılığına atanmasıyla ilk olarak Kayseri'de kaybolan 3 çocuğun olayının çözülmesi için girişimlerde bulundu. Konya'da Asayiş Şube Müdürlüğü döneminde 6 yıl Cinayet Büro Amirliği görevini yapan
Emniyet Amiri Ertuğrul Güler'in hem Konya'da hem de daha sonra tayin olduğu Şanlıurfa'da 150'ye yakın çözdüğü faili meçhul cinayetlerden gelen tecrübesi kullanıldı.
Şanlıurfa'dan 4 ay önce Kayseri'ye görevlendirilen Emniyet Amiri Güler, Konya, Şanlıurfa ve Ankara'dan oluşturduğu 12 kişilik özel ekiple Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'nde çalışmalara başladı. İlk önce dosyaları yerinde inceleyen daha sonra fizbilite çalışması yapan ekip her gün sabahın ilk ışıklarına kadar çalıştı. Özel ekip, şüpheli şahsı tespit etmesinin ardından olayı delillendirdikten sonra operasyon yaparak zanlıyı yakaladı.
TAŞTEKİN VE GÜLER BENZER BİR OLAYI ÇÖZMÜŞTÜ
Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Ercan Taştekin, Konya Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yürütürken, birlikte çalıştığı Ertuğrul Güler ile Kayseri'de yaşanan kaybolma olayına benzer bir konuyu aydınlatmıştı.
Konya'da 2001 yılında 10 yaşındaki E.Ç. kaçırılmış ve bir daha haber alınamamıştı. 5 yıl sonra 2006 yılında 10 yaşındaki E.D.E. de aniden ortadan kaybolmuştu. Bunun üzerine Taştekin ve Güler günlerce çalışarak şüpheli olarak belirledikleri A.K.T'yi yakaladı. A.K.T., E.D.E. ile E.Ç.'ye tecavüz ettiğini ve sonrada boğarak öldürüp gömdüğünü itiraf etmişti. Zanlı daha sonra cezaevinde intihar etmişti.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.