Kömür gazına evet

Kömür gazına evet

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, gazetemizin gündeme getirdiği kömür gazı üretim tesisinin Konyada kurulmasına yeşil ışık yaktı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, sanayide kullanılan elektriğin büyük bölümünü harcayan motorlarda enerji verimliliği sağlanması için başlatılan “Enver Motor”un tanıtımı ve güneş enerjisiyle ilgili yatırımların startını vermek için Konya’ya geldi.

Bakan Hilmi Güler ilk olarak Vali Osman Aydın’ı ziyaret etti.
TUZ GÖLÜ DOĞALGAZ DEPOLAMASINDA
BOTAŞ YETERLİLİKLERİ DEĞERLENDİRİYOR
Konyalı olan MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ile birlikte olan Bakan Güler, Vali Aydın’a Konya’nın yeraltı zenginliklerinin bütün ayrıntılarıyla bulunduğu kitap ve harita verdi.
Bakan Hilmi Güler, ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin ‘petrol fiyatlarındaki düşüşün piyasaya yansıtılmamasının nedenini sorması üzerine Hilmi Güler, bu konuyu Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK)’nın takip ettiğini anımsatarak, kendilerinin de gelişmeleri izlediklerini söyledi. Güler, petrol fiyatlarında bir sapma söz konusu olduğunda gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirtti. Tuz Gölü’nde yapılması düşünülen doğalgaz depolama tesisinde gelinen son noktayı da değerlendiren Güler, “Tuz Gölü’yle ilgili yatırım devam ediyor. BOTAŞ şimdi yeterlilikleri değerlendiriyor. Sadece Tuz Gölü değil, içinden gazı, petrolü alınmış kuyuları da değerlendiriyoruz. En önemli yatırımımız da Tuz Gölü” dedi.
GAZNET İLE İLGİLİ DURUM DEĞERLENDİRMESİ
Konya ile birlikte birkaç ilin doğalgaz dağıtımını yapan Gaznet’ten bazı yetkililerin tutuklanmasının hatırlatılarak, bakanlığın bir yaptırımının olup olmayacağını da cevaplandıran Bakan Güler, “Doğalgaz dağıtımı EPDK tarafından ihalelerle yapılıyor. O konuyla biz direkt ilgileniyoruz. Ama vatandaşın mağdur olmaması için yapılması gerekenleri yaparız. Onu merak etmeyin. Herhangi bir şekilde doğalgaz kullanan Konyalı vatandaşlarımız bu hizmette her hangi bir aksama olmadan yaşamlarını sürdürürler” diye konuştu.
KÖMÜR GAZI ÜRETİM TESİSİNE YEŞİL IŞIK
Gazetemizin geçtiğimiz günlerde Konya gündemine getirdiği “Konya Gaz Üretebilir” haberiyle ilgili gelişmeleri de paylaşan Bakan Güler, Konya’da kömür gazı üretim tesisi kurulmasına yeşil ışık yaktı. Kömürün gazlaştırılması yatırımlarının yeni bir gelişme olduğunu hatırlatan Güler, şöyle devam etti: “Bizim kömürlerimizin, linyitlerimizin gazlaştırılması noktasında bir çalışma başlattık. Bunu yaptığımız zaman kömür yerinde ya da taşındığı yerde gazlaştırılacak, gaza döndürülmeyen kısımlar yerinde kalacak. Ortaya çıkan gaz elektrik üretiminde ya da sanayide ısınmada kullanılacak. Bu yeniliği ülkemize kazandırmak istiyoruz. Konya da kömür bakımından zengin. MTA ve Maden İşleri Genel Müdürlerimiz Konyalı. Konya’nın altını üstüne getiriyorlar. Konya’nın yeraltında ne varsa ortaya çıkarıyoruz. Yeraltı zenginlikleriyle ilgili haritalar hazırlıyoruz. Biz gittiğimiz yere şeker, lokum getirmiyoruz, haritalarımızı getiriyoruz. İnşallah yatırımcılarımız başta kömür olmak üzere madenleri çıkartıp, değerlendirecekler. Kömürün gazlaştırılması konusu çevre dostu yatırım oluyor. Kömürlerimiz uygun düşerse yepyeni bir saha açılmış olacak. Konya da bundan payını, hem de büyük bir parça olarak alacak. Çünkü Karapınar’da zengin kömür kaynakları var. Sondajlarımızda kalın damarlar kesiyoruz. Şimdi onun rezervlerini ortaya çıkaracağız. Bin megavatlık santral kurulabilir. Ayrıca bulduğumuz kömürlerin miktarı da, Türkiye’de kesinleşen rezerv 2.3 milyar ton. Her geçen miktar artıyor.”
ENERJİ KONUSUNDA KURTULUŞ SAVAŞI BAŞLATIYORUZ
Valilik ziyaretinin ardından Konya Büyükşehir Belediyesi'ne geçen Bakan Güler, burada Başkan Tahir Akyürek tarafından karşılandı. Konya ve belediye yatırımları hakkında Başkan Akyürek'ten bilgi alan Bakan Güler, gazetecilerin güneş enerjisi konusundaki sorusu üzerine, "Artık evlerin kiremitleri güneş enerjisi pilleriyle yer değiştirecek. Herkes kendi evinin elektriğini bu piller sayesinde üretecek. Bu konuda teşvik edici bir yasa çıkarmaya hazırlanıyoruz. Hazırladığımız yasa tasarısını milletvekilleri meclise taşıyacak" ifadelerini kullandı. 
Ocak ayında doğalgazda indirim olup olmayacağını ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Güler, "Bu konudaki ayarlamaları EPDK ile birlikte ayarlıyoruz. Petrol fiyatlarındaki düşüşler tabii ki fiyatlara yansıtılacaktır" dedi. Belediye ziyaretinin ardından AK Parti Konya İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya gelen Bakan Güler, burada parti çalışmaları hakkında İl Başkanı Faruk Dügen'den bilgi aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.