KOBİ’ler güçlendirilmeli

KOBİ’ler güçlendirilmeli

İhsan Bostancı, bölgede faaliyet gösteren KOBİ’lerin inovatif yaklaşımlarla, iyi uygulamalar geliştirerek dünyanın gelişmiş ülkelerindeki KOBİ’lerle rekabet edebilir hale gelmeleri gerektiğini söyledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen uygulayıcı kuruluşu Necmettin Erbakan Üniversitesi ve InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. olan “KOBİ Mentör Projesi” hayata geçirildi. KOP Bölgesindeki 54 KOBİ’nin mentörlük sürecine alınarak, Yeni Türkiye markalarının oluşturulmasına yönelik projenin tanıtımı InnoPark Mevlana Seminer Salonunda gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü,  Sanayi ve Teknoloji Konya İl Müdürü Uğur Özalır, Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı ile yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, sanayici ve iş insanları katıldı.

KOBİ’LERİMİZİ GÜÇLENDİRMEMİZ LAZIM

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP İdaresi olarak bölgenin gelişen, değişen ekonomik yapısı itibariyle öne çıkan sulama ve hayvancılık projeleri ile tarım sektörünün yanı sıra her geçen gün önemi artan sanayi, ticaret, enerji, ulaşım, bilişim ve turizm gibi iktisadi sektörler ile kültür, sanat, gençlik ve toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik sosyal içerme ve kalkınma projeleri ile de sosyal sektörlerde faaliyetlerine devam ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Bölgemizde faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin inovatif yaklaşımlarla, iyi uygulamalar geliştirerek dünyanın gelişmiş ülkelerindeki KOBİ’lerle rekabet edebilir hale gelmeleri; hem ülkemizin kalkınmasına katkı sunabilmemiz, hem de dünyanın gelişmiş ülkeleriyle olan rekabetimize sektörel olarak katkıda bulunabilmemiz açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye olarak üretmemiz, bunun içinde üretimimizin belkemiği durumundaki KOBİ’lerimizi güçlendirmemiz ve desteklememiz gerekiyor. Bugün KOBİ’lerimizin atacağı her adımın yaşadığımız coğrafyanın biraz daha ilerlemesine katkı sunacağına inanıyoruz. Bu inançla; özellikle katma değeri yüksek ürünlerin bölgemiz üretimi içindeki oranının artırılması ve girişimcilik ortamının iyileştirilmesi için yapılması gereken çalışmaların belirlenmesi amacı ile Başkanlığımızca 2016-2017 yıllarında ‘Girişimcilik ve Yenilik İhtiyaç Analizi Araştırma Projesi’ gerçekleştirildi.”

 AMAÇ PROJELERA KATKI SAĞLAMAK

KOP İdaresinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çatısı altına girdiği Haziran ayından bu yana, Bakanlığın da direktifleri ile Ar-Ge ve Girişimciliğin Geliştirilmesi programları kapsamında yürütülen projelerin öneminin daha da arttığını kaydeden Başkan Bostancı; “Bu kapsamda, İdaremizin desteği ile Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknokent işbirliğinde KOP Bölgesinde Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasını sağlamak, Yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanımak amacı ile ‘KOP’ta Girişim’ projesi ile yine İdaremizin desteklediği, Necmettin Erbakan Üniversitemiz ve InnoPark’ın diğer paydaşlar ile birlikte yürütmekte olduğu KOBİ’leri önceliğine alan ‘KOBİ Mentör Projesi’dir. Biz, proje ortaklarımız ile birlikte Bölgemizdeki AR-GE ve İnovasyon faaliyetlerini istenen düzeye çıkarmak için KOBİ’lerimize tecrübe ve uzmanlık aktarımı yapabileceğimiz Mentörlük mekanizmasının önemli bir katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz ve inanıyoruz ki, konusunda kendini ispatlamış Mentörler sayesinde bölge firmalarımız, Ar-Ge ve İnovasyon konusunda hem daha doğru planlama yapma imkanı bulacak hem de bu konuda ayırdıkları kaynaklarını daha verimli kullanacaklardır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİ ARASINDAYIZ”

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de, KOBİ Mentör Projesi ile Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’de toplam 54 işletmede kurumsallaşma düzeylerinin iyileştirilmesi, inovatif yapıya kavuşturulması, ve daha yüksek katma değer üretmelerinin hedeflendiğini belirterek; “Ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu dönemde şirketlerimize yol gösterme potansiyeli taşıyan, rekabet güçlerini artırmalarına katkı verecek bu projenin özellikle böyle bir dönemde hayata geçirilmesini çok kıymetli buluyoruz” şeklinde konuştu.  

Konya Sanayi Odasının öncülüğünde kurulan InnoPark’ın asli görevinin Konya ve bölge illerindeki işletmelerde katma değeri yüksek üretime destek vermek olduğunu kaydeden Memiş Kütükcü, konuşmasını şöyle sürdürdü; “InnoPark’ın kuruluş misyonu bu çerçevesinde oluşturuldu. Bugün hedeflediğimiz öncülük etme anlayışına ulaştığımızı düşünüyoruz. 2016 yılında faaliyete geçen Innopark, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2017 yılı performans verileri kullanılarak hesaplanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri performans endeksine göre ülkemizdeki büyük sanayi bölgesindeki pek çok Teknoloji Geliştirme Bölgesini geride bıraktığı görülmektedir. En başarılı 50 bölge listesine 24’üncü sıradan giriş yaptı. Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olmayan, inovasyon konusunda desteğe ihtiyacı olan herkese kapılarımız sonuna kadar açık.”

Konuşmaların ardından InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı, katılımcılara KOBİ Mentör Projesi hakkında bilgiler verdi. Projeden faydalanmak isteyen KOBİ’ler, www.kobimentor.com internet sitesinden online başvuru yapabilecek.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.