Kırıkkale'de 'Müfredat Tamamlama Ve Suni Tohumlama' Sertifika Eğitimi

Kırıkkale'de 'Müfredat Tamamlama Ve Suni Tohumlama' Sertifika Eğitimi

Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Müfredat Tamamlama ve Suni Tohumlama' sertifika eğitimi düzenlendi. Eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarının...

Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Müfredat Tamamlama ve Suni Tohumlama' sertifika eğitimi düzenlendi.

Eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle tören sona erdi.

    Tamamlanan eğitime Türkiye’de ilk kez veteriner ve laborant sağlık teknikerleri ile hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği teknikerleri katıldı.

    Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan, eğitim sonunda düzenlenen sertifika töreninde yaptığı konuşmada, "18 Aralık 2013 tarihinde çıkan suni tohumlama, tabii tohumlama ve embriyo transferi faaliyetleri hakkında yönetmelik çerçevesinde veteriner hekimler ve veteriner sağlık teknisyenlerinin yanı sıra teknikerlere de suni tohumlama yapma yetkisi verildi." dedi.

    Türkiye’de bu eğitimi veren ilk üniversite olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Arıkan, Teknikerlerin suni tohumlama sertifikası alabilmeleri için öncelikli olarak, müfredat tamamlama eğitimi adı altında 40 saatlik teorik ve uygulamalı suni tohumlama dersi almalarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirildiğine belirterek "Bu tür faydalı eğitim hizmetlerini organize etmekten ve ülkemizde bu eğitimi veren ilk üniversite olmaktan mutluyuz. Önümüzdeki günlerde veteriner hekimler ve teknisyenler için de suni tohumlama kursları düzenlenecek." diye konuştu.

    Kursa yoğun talep olduğunu belirten Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Numan Akyol ise teknikerler için kursların devam ettiğini, ayrıca Veteriner Hekimler ve Teknisyenler için de suni tohumlama kursları düzenleyeceklerini açıkladı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.