Kimse Yok Mu, Japonya Desteğiyle 12. Asya Arama Kurtarma Şubesini Van'da Açtı

Kimse Yok Mu, Japonya Desteğiyle 12. Asya Arama Kurtarma Şubesini Van'da Açtı

Kimse Yok Mu Derneği, Japonya’nın 100 bin dolarlık ekipman desteğiyle Van’da 12. ASYA arama kurtarma Van Şube'si açtı. Açılışa katılan Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoı, Japonya’da 2011 yılında meydana gelen depremi anımsatarak,...

Kimse Yok Mu Derneği, Japonya’nın 100 bin dolarlık ekipman desteğiyle Van’da 12. ASYA arama kurtarma Van Şube'si açtı. Açılışa katılan Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoı, Japonya’da 2011 yılında meydana gelen depremi anımsatarak, "Kimse Yok Mu, bize en hızlı ulaşan yardım kurumu olmuş ve bize büyük yararları olmuştur. Bu yardımları ömrümüz boyunca unutmayacağız." dedi.

Van'da meydana gelen iki büyük depremden sonra bölgede çalışmalarına devam eden Kimse Yok Mu, Van ve çevre illerdeki afet olaylarına zamanında ve profesyonelce müdahale edilmesi için Van’da 12. ASYA arama kurtarma şubesini açtı. Kimse Yok mu Van Eğitim Kompleksi ve Sosyal Tesisleri'nde açılışı yapılan törene, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoı, Kimse Yok Mu Derneği Genel Sekreteri Savaş Metin ve çok sayıda Kimse Yok Mu gönüllüsü katıldı.

Açılış öncesi konuşma yapan Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoı, Türkiye'ye 2 bin yılından beri sağlık, eğitim, kadın hakları konularında toplam 30 projeye 2 milyon dolar destek verdiklerini ifade etti. Bu proje önerisinin Kimse Yok Mu Derneği’nden büyükelçiliklerine geldiğini belirten Yokoı, "Amacı felaket anında hızlı müdahale etmek ve felaketten doğan zararları en aza indirgemektir. Proje önerisine büyükelçiliğimiz katılmış ve bu sayede faaliyet anında kullanabilecek ekipman desteği sağlanmıştır. 2011 Mart ayında büyük Japonya depremi gerçekleşmiş bu depremde Kimse Yok Mu, en hızlı ulaşan yardım kurumu olmuş ve bize büyük yararları olmuştur. Bu yardımları ömrümüz boyunca unutmayacağız. Yine aynı yıl Van'da da deprem olmuş ve bu deprem şiddetli olduğu için fiziksel ve insani kayıplar gerçekleşmişti.” diye konuştu.

Van'da 2011 yılında meydana gelen depremde Japon Miyazaki’nın hayatını kaybettiğini hatırlatan Yokoı, "Miyazaki'yi herkes, depremin üzerinden zaman geçmesine rağmen anıyor ve hatırlıyor olmasından dolayı sizlere minnettarım. Deprem maalesef Japonya’da, Türkiye’de deprem bölgesinde olduğu için depremden kurtulmaları mümkün değildir. Bu nedenle depreme önceden hazırlıklı olmalıyız. Deprem olmasın ama olsa bile bu proje kapsamında alınan malzemelerin çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Hepimizin isteği depremlerin tekrar olmaması ancak böyle bir felaketle karşılaşırsak Japonya’nın destek verdiği projeden sağlanan ekipmanın bir kişiyi bile kurtarması bizleri memnun edecektir.” şeklinde konuştu.

Kimse Yok Mu Derneği Genel Sekreteri Savaş Metin de Kimse Yok Mu olarak, daha önce kurdukları 11 ASYA arama kurtarma ekibine bugün bir yenisini kattıkları için memnun olduklarını söyledi.

Uluslararası birçok projeye farklı ortaklarla imza attıklarını belirten Metin, “Kimse Yok Mu, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) danışman üyesi bir sivil inisiyatif olarak, dünyanın 113 ülkesinde Birleşmiş Milletler’in çözüm ortağı olarak uluslararası projelerini yine bu bağlamda ulaştırmayı başarmıştır. Bu süreç içerisinde ihtiyaç sahibi ile yardımsever arasında köprü vazifesi gören Kimse Yok Mu, elinde bulunan bütün bilgi ve birikimleri en hızlı şekilde aktarmayı bir görev bilmiştir. Bu, bazen afet anında ASYA arama kurtarma birimimiz ile afetzedeleri kurtarmak, bazen insani yardım kapsamında, bazen de mesleki eğitim kursları, bazen okul, hastane, su kuyusu yetimhane inşaatı şeklinde değişirken hazırladığı raporlar ile BM toplantılarında referans alınan bir kurum olarak öne çıkmaktadır. Bugün bir köprü olarak Kimse Yok Mu, Japonya’nın katkılarıyla afet bölgesine en hızlı şekilde müdahale edebilecek 12. ekibimizi arama kurtarma dünyasına kazandırmaktadır." ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra Kimse Yok Mu Derneği Genel Sekreteri Savaş Metin, yardımlarından dolayı Büyükelçisi Yutaka Yokoı’ya, özel işlemeli kayık hediye ederken, Yokoı da Metin’e, Japonya depreminde hayatını kaybeden Japon çocukların oynadığı oyuncak bebeği hediye etti.

Hediyeleşmenin ardından, 12. ASYA arama kurtarma Van Şubesi kurdele kesimiyle açıldı. Daha sonra arama ekibine aldıkları malzemeleri inceleyen Büyükelçi, arama kurtarma ekibinden bilgi aldı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.