Kılıçdaroğlu: Sorumluluğu Ölenlere Atacaklar

Kılıçdaroğlu: Sorumluluğu Ölenlere Atacaklar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Mecidiyeköy’de 10 kişinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatındaki kaza ile ilgili olarak, “Aslın sorumlusu çok basit, yanı başında koltukta oturan Çalışma...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Mecidiyeköy’de 10 kişinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatındaki kaza ile ilgili olarak, “Aslın sorumlusu çok basit, yanı başında koltukta oturan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Emrimde bir sürü denetim elemanı var. O asansörün bozulduğunu herkes biliyor. Herkes bunun tanığı ama şimdi büyük bir olasılıkla göreceksiniz sorumluluğu ölenlere atacaklar.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılan, parti genel merkezinin yanında bulunan ve CHP’nin kuruluşunu simgeleyen 9 Eylül Kuruluş Parkı’nın açılışını yaptı. Açılışa CHP milletvekilleri, parti meclisi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. CHP’nin kuruluşunu nedeni ile verilecek olan kokteyl ise İstanbul Mecidiyeköy’de 10 kişinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatındaki kaza nedeni ile yapılmadı.

CHP’nin mücadelesinin kolay bir mücadele olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ama biz zor işleri başarmayı seven bir gelenekten geliyoruz. 9 Eylül’de kuruluşumuz gerçekleşti ama onun öncesi de var. Anadolu ve Rumeli Kuva-i Milliye hareketleri Cumhuriyet Halk Partisi’nin kökenini oluşturuyor. Kendimiz hep bir dev çınara benzettik. Aslında dev çınar farklı bir söylem çünkü dünyada bizim kadar eski köklü ve hala yaşayan üç veya dört parti var. Eğer biz 91 yıldır yaşıyorsak haklı olduğumuz için, halkı için mücadele ettiğimiz için, ezilenler için mücadele ettiğimiz için, mazlumlar için mücadele ettiğimiz için ayaktayız ve onun için yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

"HERKES BUNUN TANIĞI AMA ŞİMDİ BÜYÜK BİR OLASILIKLA GÖRECEKSİNİZ SORUMLULUĞU ÖLENLERE ATACAKLAR”

Parkın açılışını görkemli bir şekilde yapmak istediklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Bu töreni aslında görkemli bir şölen havası içinde yapacaktık ama maalesef iş cinayetleri sonucu 10 yurttaşımız hayatını kaybetti. Şimdi sorumlusu kim? Her birisi topu bir başkasına atıyor. Merak ediyorum; son Başbakan da, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na havale etmiş. ‘Gidin sorumluyu bulun’ diye. Aslın sorumlusu çok basit, yanı başında koltukta oturan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Emrinde bir sürü denetim elemanı var. O asansörün bozulduğunu herkes biliyor. Herkes bunun tanığı ama şimdi büyük bir olasılıkla göreceksiniz sorumluluğu ölenlere atacaklar. Bir hızlı tren macerası yaşadık biliyorsunuz. Pamukova’da kaza oldu, çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetti fatura sadece iki makiniste çıktı ve olay kapatıldı. Soma, hala kim sorumlu belli değil. Göreceksiniz o dosya da kapatılacak ama bunların tamamının takipçisi olacağız, tamamının hesabını soracağız.”

Açılış törenin ardından Kılıçdaroğlu ve beraberinden heyet yeni açılan parka, İstanbul Mecidiyeköy’de inşaat kazasınsa hayatını kaybeden 10 işçi anısına çınar dikti. Kılıçdaroğlu ardından dikilen ağacı suladı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.