'Kazalarda Ölüm Oranlarının Yüzde 80'ni Emniyet Kemeri Takılmamasından'

'Kazalarda Ölüm Oranlarının Yüzde 80'ni Emniyet Kemeri Takılmamasından'

Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, kazalardaki ölüm oranlarının yüzde 80'inin emniyet kemeri takılmamasından kaynaklandığını belirterek, olası kazalarda emniyet kemeri takılı olmasının hayat kurtardığını söyledi.Yozgat Emniyet...

Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, kazalardaki ölüm oranlarının yüzde 80'inin emniyet kemeri takılmamasından kaynaklandığını belirterek, olası kazalarda emniyet kemeri takılı olmasının hayat kurtardığını söyledi.

Yozgat Emniyet Müdürlüğü tarafından, Cumhuriyet Meydanında kurulan "Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı" eşliğinde vatandaşlara kaza anında emniyet kemeri olmadan nelerle karşılaşacakları, görsel ve uygulamalı olarak anlatıldı. Cumhuriyet Meydanında ki uygulamaya Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu ve vatandaşlar katıldı.

İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, burada yaptığı açıklamada emniyet kemerinin önemine değindi. Akpınar, emniyet kemerinin araçların olmazsa olmazı olduğunu, günümüzde kazalardaki ölüm oranlarını yüzde 80'inin emniyet kemeri takmamaktan kaynaklandığını söyledi. Amaçlarının Yozgat’ta meydana gelen yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarını en aza indirmek olduğunu vurgulayan Akpınar, "Emniyet Genel Müdürlüğümüz Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığımızca ilimize gönderilen simülatörlü aracımız 5 kilometre hızda seyir eden bir şekilde düzenlenmiştir. 360 derecelik bir açı ile darbesiz ayarlanmış. Vatandaşlarımız hem kemerli hem de kemersiz farkı görmüş oluyor." dedi.

Vali Abdulkadir Yazıcı da 2014-2015 yılı Karayolları Yüksek Güvenlik Kurulunca emniyet kemeri yılı ilan edildiğini belirterek emniyet kemerinin önemine değindi. Vali Yazıcı, “Trafikte takmadığımız, emniyet kemerinin hayatımızda çok büyük neticelere mal olduğunu vatandaşa gösterme noktasında Emniyet Genel Müdürlüğümüzce gönderilen simülatör ve tatbikat aracını burada insanlarımıza gösteriyoruz. Özellikle araç içerisinde emniyet kemeri takılmaması halinde başa gelecek olaylar anlatılıyor. Tabi emniyet kemeri alışkanlık bir kültür meselesi. İnsanların bunu dert etmesi lazım, düşünmesi lazım. İnsanlarımızın gözüne göstermedikçe tatbikatını vermedikçe sadece teorik olarak anlatmak bir anlam ifade etmiyor. Bir hafta aracımız burada kalacak. İnşallah bu şekilde vatandaşlarımıza basit manevralarla hafif bir hareketle ne kadar büyük faciaların önlendiğini göstereceğiz” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.