Katillerin korkulu rüyası göreve başladı

Katillerin korkulu rüyası göreve başladı

Kayseri'de 1,5 yıldır kayıp olan 3 çocuğun katilini 120 gün süren çalışmasının ardından ekibiyle birlikte ortaya çıkartan Emniyet Amiri Ertuğrul Güler, Şanlıurfa'daki görevine başladı

İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Kayseri'den gelerek Şanlıurfa'daki görevlerine başlayan özel ekibin 5 üyesini makamında kabul etti. Özel ekibe teşekkür ederek, tebrik eden İl Emniyet Müdürü Durmuşlar, "Asayiş Daire Başkanımız da bizzat arayarak teşekkür etti, sizleri tebrik etti. Bende sizlere hem teşekkür ediyorum, hem de sayın Başkanımızın teşekkürlerini size iletiyorum. Çalışmalarınızda da başarılar diliyorum. Gerek ilimizde gerekse diğer ildeki çalışmalarınız gerçekten takdire şayan, ben tebrik
ediyorum başarılar diliyorum arkadaşları" dedi.
Yirmiden fazla kayıp ve geçmişe yönelik çözdüğü cinayetlerle dikkati çeken ve şu ana kadar 150 cinayet dosyasını yaptığı çalışmalarla kapatan Emniyet Amiri Güler ve ekibi CSI Türkiye olarak adlandırılmaya başlandı. Konya'da çözdüğü 120 cinayetle CSI Konya, Şanlıurfa'da çözdüğü cinayetlerle CSI Urfa olarak adlandırılan Güler ve ekibi, son olarak Kayseri'deki 3 çocuğun öldürülmesini çözmesinin ardından CSI Türkiye ismini aldı.
21 Eylül 2009 tarihinde bir bayram günü kaybolan 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, 6 yaşındaki kardeşi Dilruba ve 11 yaşındaki Türkan Ay'ın kaybolmalarını aydınlatmak için 4 ay önce Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Ercan Taştekin'in sorumluluğunda Kayseri'de Emniyet Amiri Ertuğrul Güler'in, Ankara ve Konya'dan 1'er, Şanlıurfa'dan 5 polis memurunu dahil ederek oluşturduğu özel ekip çözmüştü. 4 ay ailelerini görmeyen özel ekip Kayseri'deki özel görevlerini başarıyla yerine getirmelerinin
ardından bugün itibariyle çalıştıkları illerde görevlerine tekrar başladı.
Evli ve bir çocuk babası olan Emniyet Amiri Ertuğrul Güler'in Konya Cinayet Büro Amirliği ve Şanlıurfa Cinayet Büro Amirliği dönemlerinde çözdüğü cinayetlerin bir çocuğu geçmişe yönelik olması dikkat çekiyor.
Konya'da Cinayet Büro Amirliği yaptığı 5 yıl içerisinde 120 cinayet olayını aydınlatan Güler ve ekibi, göreve geldiği tarihten yıllar öncesine dayalı cinayetleri çözmesiyle "CSI Miami" dizisindeki gibi "CSI Konya" olarak anılmaya başlamıştı. Konya'da 7 yıl önce işlenen domuz bağı cinayetini çözen, ardından kayıp iki kız çocuğunun katillerini yakalamasıyla ismi duyulan Güler'in sonraki yıllarda yaptığı başarılı çalışmaların ardından özel istekle Şanlıurfa'ya tayini çıktı.
Şanlıurfa Cinayet Büro Amiri olarak göreve başlayan Ertuğrul Güler, burada oluşturduğu ekiple geçmiş yıllarda işlenmiş fakat bir türlü çözüme kavuşamayan cinayetlerin dosyalarını indirdi. 2 yıl içerisinde yaptığı çalışmalarla üzerinden yıllar geçmesine rağmen 8 ayrı faili meçhul cinayeti aydınlattı. Şanlıurfa'da toplam 30 cinayeti aydınlatan Güler ve ekibinin burada çözdüğü cinayetlerden en önemlileri olarak bilinen 2008 yılında evlerinde öldürülen Eyüp ve Tülay Demir cinayetini çözdü. Ardından aynı
ekip, sigara DNA'sından 19 yaşındaki bir gencin katilini yine 2 yıl sonra tespit ederek yakaladı. 3 yıl önce öldürülen anne ve ile 6 yaşındaki oğlunun katilini Güler ve ekibi havluda buldukları DNA'dan yola çıkarak çözmeyi başardı. CSI Konya olarak adlandırılan Güler ve ekibi bu cinayetleri çözmesinin ardından CSI Urfa olarak anılmaya başlandı.
Emniyet Amiri Güler'in Kayseri'deki 3 çocuğun katilini yakalamasının hemen ardından CSI Konya ve Urfa ismi "CSI Türkiye" olarak değişti. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nda kayıpların bulunması için özel bir birim oluşturulması gündeme gelirken, kayıp aileleri de uzman ekip istemeye başladı. İzmir, Diyarbakır, Elazığ ve daha bir çok şehirde çocukları kayıp olan aileler Güler ve ekibinin gelerek çocuklarıyla ilgili bir gelişme kat etmesini istiyor.
5 memuru ile birlikte Şanlıurfa'ya dönen ve bugün Cinayet ve Kayıp şahıslar Büro Amiri olarak tekrar görevine başlayan Ertuğrul Güler'in, Şanlıurfa'daki geçmişe yönelik kalan faili meçhul cinayetleri çözmek için girişimlerde bulunduğu bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.