Kask arayan Türk şirketin kapısını çalıyor

Kask arayan Türk şirketin kapısını çalıyor

Dünyada son dönemde çatışma ortamlarının artmasıyla askerlerini korumak için balistik koruyucu ekipman arayan ülkeler Türk şirketinin yolunu tutuyor.

Türk savunma sanayisi bünyesinde kompozit parçalar ve balistik koruyucu çözümler konusunda uzmanlaşan CES İleri Kompozit ve Savunma Teknolojileri AŞ, Londra'da düzenlenen dünyanın önde gelen savunma sanayisi buluşmalarından Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı'nda (DSEI 2023) ürün ve kabiliyetlerini sergiledi.

Şirket Genel Müdürü Selçuk Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemki gelişmeler ve talep artışının fuarı da canlandırdığını ve çok yoğun bir görüşme trafiği yürüttüklerini söyledi.

İngiltere ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen farklı talepleri değerlendirdiklerini ifade eden Şentürk, fuarda hem kişisel koruma hem de araç koruma çözümlerini sergilediklerini belirtti.

İngiltere'deki fabrikalarından hem İngiltere'ye hem de Avrupa'nın farklı yerlerine kişisel ve araç koruma çözümleri sunduklarına işaret eden Şentürk, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle İngiltere'deki bazı yerli programlarda yerli bir firma olarak yer almanın avantajını gördük. İngiltere'de, Türkiye'ye göre çok küçük bir üretim kapasitemiz var. Buradaki temel stratejimiz de burada gösterdiğimiz üretim kapasitesiyle işi alıp yine olabildiğince büyük kısmını Türkiye'de yapmak üzerineydi ve bunu da başarabildiğimize inanıyorum.

Geçen seneki ciromuzun yüzde 50'sini ihracat oluşturdu ve bu sene sonundaki rakamların da yüzde 60-65 arasında bir yerde olacağını görüyoruz. Burada yurt dışı ekibimizin genişlemesi, İngiltere'deki girişimimiz, en son Finlandiya'da kurduğumuz yeni ortaklık ve yeni üretim tesisinin de çok etkili olduğunu görüyoruz. Son dönemde Avrupa'nın farklı ülkelerinden, farklı firmalardan ortaklık iş birliği teklifleri geliyor. Savunma sanayisinde iş birliği pratiğinin de arttığını görüyoruz. Bu bizi de mutlu ediyor açıkçası. Burada yurt dışı ekibimiz yoğun şekilde müşterilerimizle görüşmeler yapıyorlar ve yeni projeler, programlar için yeni anlaşmalara doğru gidiyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.