Karttan Davutoğluna suç duyurusu

Karttan Davutoğluna suç duyurusu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunun mitinge davet mektubunu siyasi ahlakla bağdaşmadığını belirterek, ilgili savcılığa ve YSKya suç duyurusunda bulunacağını söyle

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun mitinge davet mektubunu siyasi ahlakla bağdaşmadığını belirterek, ilgili savcılığa ve YSK’ya suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan’ın mitingi öncesi Konya’nın sorunlarını dile getirdi. CHP Konya İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıya İl Başkanı Cumhur Koyuncu da katıldı. Konuşmasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na da ağır eleştirilerde bulunan Atilla Kart, Davutoğlu’nun devletin tüm imkânlarını kullanarak, 1930’ların tek parti döneminden de öte devletin imkânlarını seçim malzemesi olarak kullandığını aktardı. Davutoğlu’ndan başka AKP’nin milletvekili adayı var mı, yok mu? Belli olmadığını aktaran Kart, diğer adayları kamuoyunun bilmediğini, iktidarın Davutoğlu üzerinden siyaset yaptığını dile getirdi. Davutoğlu’nun 1 milyon 300 bin seçmene gönderdiği mitinge davet mektubunu da siyasi ahlakla bağdaştıramadığını vurgulayan Kart, “Bu mektup haksız oy temini etmesi noktasında suçtur. Görevi kötüye kullanmadır. Seçim kanunu ihlaldir. Diğer taraftan bu mektupların posta ücretini Ahmet Davutoğlu kendi cebinden mi, parti bütçesinden mi yoksa başbakanlığın örtülü ödeneğinden mi ödemiştir? Bunlar açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu anlamda Sayın Davutoğlu hakkında YSK’ya ve ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum” dedi.

Hükümet’e “9 yılda Konya’ya ne verdin?” sorusunu yönelten Kart, şunları kaydetti: “KÖYDES desteğinde Konya 47. sırada. Milletvekili sayısı 16’dan 14’e düştü. Bu Türkiye’nin merkezi olan Konya’nın göç verdiğinin bir göstergesidir. Burada hangi gelişmezlikten bahsedilebilinir. Konya kendi öz kaynakları ve müteşebbislerinin desteğiyle kalkınmıştır. Diğer yandan teşvik kapsamından çıkarılmıştır. Seydişehir Eti Alüminyum fabrikası mahkeme kararına rağmen 3 yıldır işgal edilmektedir. Çünkü 4 milyar TL değerindeki tesis 350 milyon TL’ye satılmıştır. Acaba bu işgale Başbakan’ın hemşerisi olduğu için mi ses çıkarmıyorlar? KOP revize edilmemiştir. Tamamlandığından Konya’nın kuzeyi su alamayacaktır. Ama Kızılırmak suyu Hirfanlı Baraj’ıyla Konya Ovası’na aktarılabilinir. Sayın Başbakan Çılgın ve akılsız projelerle uğraşacağına akıllı ve yapılabilinir bu projeye bir göz atsa daha iyi olur.” 2014 yılında Konya’da 108 belde belediyesinin belediyelikten düşeceğini aktaran Kart, bu beldelerde oturan vatandaşların 12 Haziran’da belediyelikten düşüp düşmeme noktasında da adeta bir referandum oyu kullanacaklarını da dile getirdi.

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.