Kardeşlik buluşması

Kardeşlik buluşması

1. Irak Kardeşlik ve Sağlık İstişare Konferansı 50ye yakın Türkmen, Kürt, Şii, Sunni ve Hristiyan doktorun katılımı ile 1316 Mart tarihleri arasında Konyada yapılacak

Türkmeneli Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin organizesi Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenecek olan Konferansa Irak’tan Türkmen, Kürt, Şii, Sünni ve Hristiyan 50 civarında doktor katılacak. Sağlıkta Yapılanma ve Koordinasyon Komisyonu ile Koruyucu Hekimlik Komisyonu üyeleri Türkiye ve Irak arasında sağlık alanında yapılması planlanan projeler ve sağlık alanında önemli bir gelişme olacak olan konuları ele alacak. Türkmeneli Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, konferans hakkında yaptığı açıklamada konferansın iki ülke arasında sağlık alanında önemli bir adım olacağını söyledi.

SAĞLIK SORUNLARI ELE ALINACAK

Beyatlı, “Irak Kardeşlik ve Sağlık İstişare Konferansında, Sağlıkta Yapılanma ve Koordinasyon Komisyonu, ‘Sağlık stratejisi geliştirme, proje yönetimi ve destek birimi, sağlık alt yapısı ve kurumlar arası yardımlaşma, çağdaş acil tıp ve sağlık personeli eğitimi, iki ülkedeki sivil toplum örgütlerinin sağlık koordinasyon çalışmalarını gündeme getirecek. Koruyucu hekimlik komisyonu üyeleri ise, ‘Bulaşıcı hastalıklardan korunma ve aşılama, kanser ve benzeri hastalıklardan korunma, bebek ölüm oranlarının azaltılması, koruyucu sağlık hizmetleri ve destek birimlerinin belirlenmesi, çevre sağlığı eğitimi ve iki ülkedeki sivil toplum örgütlerinin sağlık koordinasyon çalışmalarını anlatacak” dedi.

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRLAR

Beyatlı, Konferansa katılacak olan doktorların tümünün Türkiye ile sağlık alanında her zaman işbirliği yapmaya hazır kişiler olduğuna da dikkat çekerken, “Konferansa Irak’ta bulunan Türkmen, Kürt, Şii, Sünni ve Hristiyan tüm meslektaşlarımız destek veriyor. Burada tek hedef Türkiye ile Irak arasında sağlık yönünden ciddi bir işbirliği yapmak ve sorunların çözümünü sağlamak. Biz bunun için tüm imkanlarımızı seferber ettik. 3 sürecek olan konferansın son gününde komisyon üyelerinin hazırlayacağı raporun ardından ortak hazırlanan sonuç bildirisi ile tüm basın kuruluşlarına açıklama yapılacak” diye konuştu.

KATILIMCILAR ALANLARINDA UZMAN

Türkmen delegasyonu Dr. Necat Ubeyit, Şifa Hastanesi Başhekimi, Dr. Hamza Şerif, Şifa Sağlık Kurulu Başkanı. Dr. Yıldırım Cafer, Şifa Tetkik Kurulu Başkanı. Dr. Fuat Z.Beyatlı, Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı. Dr. Şahin Köprülü, Çocuk Hastalıkları Uzmanı. Dr. Mehmet Sıdkı Abdülaziz, Darulhikme Hastanesi Başhekimi. Dr. İbrahim H. Kafili, Diş Hekimleri Birliği Başkanı. Dr. Saygın Çakmakçı, Tikrit Üniversitesi Öğretim görevlisi. Dr. Hicran Hüseyin. Dr. Muhammet Fatih Hasip, Kerkük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi.

Bağdat :  Dr. Sabah Abdullah Cafer, Dr. Cevdet Abdülaziz Sıdık. Telafer: Dr. Salih Kaddo Haydar, Telafer Hastanesi Başhekimi, Dr, Halil İbrahim Reşit, Dr. Cafer Muhsin Ali, Şehit Sadr Merkezi Müdürü, Dr, Halil Abdülaziz, Dr. Mehmet Ali Abdulgafur. Musul: Dr. İmad Tahir.Tuzhurmatu: Dr. Gazi Abbas, Dr. Sanan Abdurrahman Hattap, Tuzhurmatu Sağlık Bölge Müdürü.Diyala: Dr. Semir Abdülkadir Beyatlı, Sadiye Hastanesi Başhekimi. Dr. Mehdi Hadi Salihi, Sağlık Müfettişi.

Basra: Dr. Riyad Abdulemir Hüseyin, Basra Sağlık Müdürü, (Şii) Nasıriye-Zikar: Dr. Hadi Bedir Al-Reyyahi, Nasıriye Sağlık Müdürü, (Şii) Diwaniye: Dr. Abdulemir Kerim Al-Ubeydi, Divaniye Sağlık Müdürü, (Şii) Samawa-Musenna Dr. Falih Abid Abbas Sukkar, Samawa Sağlık Müdürü, (Şii) Kut-Wasıt: Dr. Mahir Ganim Murat, Kut Sağlık Müdürü, (Şii) Babil-Hille: Dr. Mahmut Hüseyin, Babil Sağlık Müdürü, (Şii) Diyala: Dr. Ali Hüseyin Al-Şalici, Diyala Sağlık Müdürü, (Şii) Amar-Misan: Dr. Zamin Al Şeyya Amara Sağlık Müdürü, (Şii)

Kerkük: Dr. Sabah Emin Ahmet, Kerkük Sağlık Müdürü, (Kürt) Dr. Kays P.Hanna Shaboo , Beytul Kudüs Hastane Müdürü, (Hıristiyan) Tikrit: Dr. Abid Ahmet Salman, Tikrit Tıp Fakültesi Dekanı (Sünni) Dr. Hasan Zeynel Abidin Naki, Tikrit Hastanesi Başhekimi, (Sünni)

Musul: Dr. Salah Zennun, Musul Sağlık Müdürü, (Sünni) Dr. Naşat el-Hayyat Musul Hastanesi Başhekimi, (Sünni) Erbil: Dr. Saman Hussen Muhammed, Sağlık Müdür Muavini, (Kürt) Dr. Moayad Abdullah Wahab, Sağlık Müdür Muavini, (Kürt) Süleymaniye: Dr. Ömer Ali Rafik, Süleymaniye Hastanesi(Kürt) Dr. Ari Sami Huseen, Süleymaniye Üniversitesi Öğretim Görevlisi (Kürt) Bağdat: Dr. Kazım Cafer Kerim, (Şii) Dr. Luma Ali Hüseyin Ubeyde, ‘Şii) Dr. Hadi Bedir Abdul Hüseyin, (Şii) Dr. Faris  Al-Lamix, (Şii) Dr. Kazım Sabır Samir Al-Gaşi (Şii) Dr. Nebil Al-Aazari, (Şii) Dr. Emel Fettuhi Murat, (Hristiyan)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.