Karatay’a iki soru

Karatay’a iki soru

Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan iki kooperatifin inşaat ruhsatı yok mu? KTO Karatay Üniversitesi inşaatı uzun süre ruhsatsız mı ilerledi?Karatay Belediyesinin kasasından, sözleşme ihlali nedeniyle kooperatif arsaları için Maliyeye yaklaşık 3 milyon

RUHSATSIZ KOOPERATİF VE 3 MİLYONLUK CEZA
‘Mazot skandalına cevap veremeyen’ Karatay Belediyesi’nde iki ayrı kooperatif skandalı da ortaya çıktı. Karatay Belediyesi’nin, Hazine’den ‘üçüncü şahsa devretmeme ve kamu yararına kullanma şartıyla’ aldığı eski Veteriner Fakültesi arsasını üzerinde Akabe 1 ve 2 ile Akkonak Kooperatiflerine devredince 3 milyon TL’ye yakın cezayı belediye kasasından ödemek zorunda kaldığı belirtildi.

İKİ AYRI KOOPERATİFİN RUHSATI YOK MU?
Karatay Belediyesi söz konusu arsayı, kamu yararına kullanma kaydıyla, arsanın büyüklüğüne ve değerine göre hayli cüzi bir rakama aldı. Ancak Karatay Belediyesi, bir süre sonra, ‘üçüncü şahsa devretmeme’ şartını çiğneyerek, arsayı Akabe 1-2 ile Akkonak Konut Yapı Kooperatifi’ne devredince yaklaşık 3 milyon TL’lik yaptırım gündeme geldi. Aksaray ve Akyurt Konut Yapı Kooperatifi’nin ise halen inşaat ruhsatının olmadığı öne sürüldü.

İNŞAAT RUHSATI GECİKMEYLE…
Konya Ticaret Odası (KTO) Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından inşaatı yaptırılan KTO-Karatay Üniversitesi’nin devam eden inşaatının ruhsatsız olarak ilerlediği, kısa bir süre öncesine kadar bu durumun devam ettiği iddia edildi. KTO Karatay Üniversitesi’nin tasdikli ve onaylı imar planının ve inşaat ruhsatı ile ilgili soruna dikkat çeken Tüketici Hakları Uzmanı Kemal Özer, Karatay Belediye Başkanı’nın ağır suç işlediğini söyledi.


Karatay’da iki bilmece

Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan Aksaray ve Akyurt Kooperatifi’nin halen inşaat ruhsatı yok mu? Karatay Belediyesi, ‘sözleşme ihlali’ nedeniyle kooperatif arsaları için Maliye’den 3 milyon TL ceza ödemek zorunda kaldı mı?

Konya Ticaret Odası (KTO) Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından inşaatı yaptırılan KTO-Karatay Üniversitesi’nin devam eden inşaatının uzun süre kaçak olarak sürdüğü, ruhsatın gecikmeli olarak geçtiğimiz günlerde alındığı ortaya çıktı. Öte yandan Karatay Belediyesi öncülüğünde kurularak temeli atılan iki kooperatifin (Aksaray ve Akyurt) halen inşaat ruhsatının olmadığı iddia edildi.
Kaçak inşaatlara göz yuman Karatay Belediye'nin suç işlediği iddia ediliyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Konya protokolünün katılımıyla temeli atılan Karatay Üniversitesi inşaatının uzun süre ruhsatsız (kaçak) devam etmesiyle Vali Osman Aydın, Konya Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor. 
İŞTE, KTO-KARATAY ÜNİVERSİTESİ İLE İLGİLİ ŞOK BİLGİLER…
Kurulması planlanan KTO-Karatay Üniversitesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Tüketici Hakları Aktivisti Kemal Özer, KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı ve bu vakfın kuracağı KTO-Karatay Üniversitesi’yle ilgili önemli iddialarda bulundu.
KARATAY BELEDİYESİ SUÇ İŞLEDİ
Karatay Üniversitesi diye yaptırılan inşaatın uzun süre kaçak olarak devam ettiğini kaydeden Kemal Özer, Karatay Belediye Başkanı’nın kaçak inşaata göz yumarak ağır cezalık suç işlediğini kaydetti. İnşaatla ilgili olarak alanda bilgi içeren levhanın olmadığını kaydeden Kemal Özer, “Halbuki, bugün inşaat kimliği olmayan binayı mühürlerler” dedi.
KAÇAK OLAN İNŞAATIN TEMEL ATMA TÖRENİNDE YER ALANLAR, KENDİNİZİ SORGULAYIN
Karatay Belediyesi’ne resmi olarak ruhsatı sorduğunu kaydeden Özer, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Karatay Belediyesi’nden ruhsatı sorduğum zaman dut yemiş bülbüle dönüyor. İnşaat ruhsatı verebilmesi için imar planını değiştirmiş olması lazım. İmar çapı ortada yok. Karatay Belediyesi’nin sitesine girip oradan imar çapına baktığınız zaman bile bulamıyorsunuz. Gariban inşaat yapsa Karatay Belediyesi’nin ne yaptığını biliyorum. Hiçbir encümen kararı almadan yıkıyor. Encümen kararı almadan suç işliyor. Kaçak inşaata tutanak tutup encümen kararı almadan yıkıyor. Ruhsatı olmayan bir binanın kamunun arazisine gecekondu gibi yapılan bir binanın temel atma törenine vali, belediye başkanları ve milletvekilleri katıldı.”

Maliye'den 3 milyon TL'lik
ceza ve ruhsatsız kooperatif

Öte yandan ‘mazot skandalına cevap veremeyen’ Karatay Belediyesi’nde iki ayrı kooperatif skandalı da ortaya çıktı. Karatay Belediyesi, Hazine’den ‘üçüncü şahsa veya kuruma devretmeme ve kamu yararına kullanma şartıyla’ aldığı eski Veteriner Fakültesi arsasını üzerinde Akabe 1 ve 2 ile Akkonak Konut Yapı Kooperatifleri’ne devredince 3 milyon TL’ye yakın bir mali yaptırımla karşı karşıya kaldı. Karatay Belediyesi söz konusu arsayı, kamu yararına kullanma kaydıyla arsanın büyüklüğüne ve değerine göre hayli cüzi bir rakama aldı. Temeli atılan Aksaray ve Akyurt Kooperatiflerinin ise inşaat ruhsatının bulunmadığı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum