Karatay davalık oldu

Karatay davalık oldu

Şehit M. Orçun Yaldır Parkı'nın bulunduğu yeri yıkıp, yerine Keykubat Konutlarını diken Karatay Belediyesi'ne arsa sahipleri dava açtı. Mahkemece kabul görülen dava için, arazi sahipleri şehide vefasızlık yapıldığını söylüyor

Karatay Belediyesi, 2006 yılında şehit olan Mustafa Orçun Yaldır'ın mahallesi olan Keykubat Mahallesi'ne 2012 yılında şehidin ismiyle bir park yapmaya karar verdi. Parkın yapımı içi uygun arazi belirlendi ve arsa, arazi sahiplerinden satın alındı. Karatay Belediyesi arazi sahiplerinden, arsayı satın alırken, parka  Mustafa Orçun Yaldır'ın isminin verileceğini söyledi. Ancak park bir buçuk yıl sonra yıkıldı. Parkın yerine ise Keykubat Konutları yapılıyor. Lüks dairelerin fiyatlarının 150-200 bin lira arasında olacağı tahmin ediliyor. Keykubat Mahallesi sakinleri ise, mahalleden şehit olan Yaldır'ın ismiyle yapılan parkın yıkılmasına tepkili. Mahalle sakinleri, arsanın park bahanesiyle kamulaştırılarak, yerine konut dikilmesine tepkili. Arsa sahipleri ise kandırıldığını söyleyerek mahkemeye dava dilekçesini sundu. Dava ise mahkemece kabul edildi. Davanın önümüzdeki ay yapılması bekleniyor.

4-2.20150403083149.jpg

PARK YAPMA BAHANESİYLE KAMULAŞTIRDI

15 Temmuz 2006 tarihinde terör örgütü ile girdiği çatışma sonucunda şehit olan Mustafa Orçun Yaldır'ın ismi Keykubat Mahallesi'nde yapılan bir parka verilmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca park kaldıktan sonra, şimdilerde parkın yerine Keykubat Konutları yapılıyor. Mahalleli ise duruma tepkili. Arsa sahipleri de kendinin kandırıldığını söylüyor. Arsa sahiplerinden Muhammed D., "Karatay Belediyesi bizlere bölgeye park yaptırmak istediğini, parkın ismini de şehidimizin isminin koyulacağını söylediler. Bizler de verdikleri paraya bakmaksızın arsayı sattık. Belediye önce sözünde durdu ve parkı dikti, ismini de Şehit Mustafa Orçun Yaldır Parkı koydu. Ancak şimdi ortada park falan kalmadı. Çünkü Belediye park yapma bahanesiyle kamulaştırdığı arsaya site dikerek, 150-200 bin liraya buradan daire satmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

1.20150403083130.jpg

18. MADDE'DE AÇIK VAR

Belediyenin İmar Kanunu'nun 18. maddesi gereği ev dikmek istediği yere önce park yaptığını dile getiren bir mahalleli ise, "Belediye tatlı dille bizlerin aklına girdi. Şehidimizin isminin parka verileceğini söyledi. Bizler de vatanımızı milletimizi seven insanlar olarak arsayı, belediyenin verdiği paraya bakmaksızın sattık. Ancak bir gün baktık ki parkın hemen yanına site yapıyorlar. Ertesi gün de parkta bulunan aletleri, bankları ve çocuk parkını kaldırdılar. Şehidimizin isminin yazdığı isim tabelasını indirdiler. Biz buna karşı geldik ve Karatay Belediyesi'ne gittik. Karatay Belediyesi'ndeki bir yetkili bize aldığımız para ile yetinmemizi ve arsaya ister park ister bina dikebileceklerini söyledi. Ben de şehidimizin isminin verildiği parkın yıkılmasına müsaade etmem deyince beni dolaylı olarak tehdit etti. Binayı yapan inşaat firmasının sıkıntılı olduğunu ve başımın derde girebileceğini söyledi. Ben imamım yalan söylemem mümkün değil. Karatay Belediyesi bizi kandırdı. 'Park yapacağız' diyerek aldığı arsaya bina dikerek trilyonlarca para kazanmak istedi. Bakın arsanın bedeli 200 bin lira var ya da yok. Ancak 200 bin lira vererek aldıkları arsaya şimdilerde, 200 bin liralık yüzlerce daire yapıp satılığa çıkartacak" diye konuştu.

“PARKTA UYUŞTURUCU ÇETESİ VARDI”

Konuyla ilgili Karatay Belediyesi'nden ise Kasım ayında şu açıklama yapılmıştı: “Keykubat Konutları olarak adlandırılan proje içerisinde, parkın yerinden kaldırılması da yer almaktadır. Mevzu bahis olan park birtakım kişiler tarafından esrar, eroin, uyuşturucu ve fuhuş mekanı olarak kullanılmaktaydı. Karatay Belediyesi parkı kökten kaldırmamış, hemen ilerisindeki sokağa taşıma kararı almıştır. Ayrıca park arsasının belediyeden önceki arsa sahiplerinin kimisine Keykubat Konutları'ndan daire vermiş, kimisine de karşılığınca bir miktar para ödenmiştir. Karatay Belediyesi'nin bu projeyi başlatmaktaki amacı bölgenin uyuşturucu merkezlerini yok etmek, yerine daha ferah daha yaşanılabilir yerler inşa etmektir. Park yaklaşık 3 yıl sonra aynı isimle yine mahalle sınırları içerisinde olan başka bir yere taşınacaktır. Arsa sahipleri ve bazı mahalleli Şehit Mustafa Orçun Yaldır Parkı'nın tamamen kaldırılacağını sanmış ve tepki göstermiştir. Ancak park başka bir yere taşınacak ve ismi de Şehit Mustafa Orçun Yaldır Parkı olarak kalacaktır. Sonuç olarak park tamamen kaldırılmamış, başka bir yere taşınmasına karar verilmiştir.” Yetkililerin açıklamasının aksine parkın taşınacağı söylenen arazide henüz bir çalışma yok.

BERKHAN PARLAK merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum