Karasungur ilgi bekliyor

Karasungur ilgi bekliyor

Alaaddin Keykubat zamanında Selçuklu orduları başkomutanlığı yapan ve nemden çürümek üzere olan Emir Seyfeddin Karasungurun türbesi ilgi bekliyor

KARASUNGUR İLGİ BEKLİYOR

Çiftemerdiven Mahallesi Mekteb Çıkmazı’nda bulunan ve Anadolu Selçukluları’nın büyük sultanı I. Alaaddin Keykubat zamanında Selçuklu orduları başkomutanlığı yapan Mevlana muhibbi Emir Seyfeddin Karasungur’un türbesi ilgi bekliyor. Bir süre önce çevresinde hafriyat yapılmasına rağmen daha sonra her hangi bir düzenleme yapılmamasına tepki gösteren çevre sakinleri, “Türbe etrafında yapılan hafriyat çalışmalarının ardından orijinal mezar adası, türbeye ait merdiven basamakları ve türbe kaidesi ortaya çıkartılmıştı. Ancak türbe ne hikmetse daha sonra kendi kaderine terk edildi” dedi.
DUVARLARI NEMDEN ÇÜRÜYOR
Çevre sakinleri türbenin etrafından hafriyat çalışması yapıldığı sırada bir takım sıkıntıların da yaşandığına dikkat çekerken, “Karasungur Türbesi etrafında yapılan hafriyat çalışması sırasında Karasungurlu apartmanının temellerine zarar verdiği ileri sürülmüştü. Ve bu yüzden bir takım olumsuzluklar yaşanmıştı. Ancak hafriyat çalışmasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen buraya gereken ilgi gösterilmedi. Türbenin tuğlaları ve iç kısmı rutubetten dolayı çürümeye başladı. İçerisindeki sandukanın bulunduğu bölüm ve dış kısmı yağmur ve rutubet yüzünden erimeye başladı. Bunun için bir an evvel gereken önlem alınmalı” diye konuştu.
MEDRESENİN ARSASI SATILMIŞ
İbrahim Hakkı Konyalı’nın Konya Tarihi’nden alınan bilgilerde ise türbenin kuzeyinde Seyfiye Medresesi’nin bulunduğu ve bu medresenin türbenin bitişiğinde olduğu ve saray sokağına açılan kapısının önünde bulunan arsasının son zamanlarda satıldığı öğrenildi.
Yine İbrahim Hakkı Konyalı’nın eserinde yer alan bilgilerde, “Seyfeddin Karasungur, ünlü Selçuklu veziri ve Büyük ve Küçük Karatay medreselerinin banileri Celaleddin Karatay ve Kemaleddin Turumtaş’ın kardeşiydi. Seyfeddin Karasungur ile Mevlana arasında büyük bir samimiyetin söz konusu olduğunu biliyoruz. Mevlana, Mektubat’ında yer alan 109’uncu mektubunda ondan samimi bir şekilde bahseder. 1235 yılında Sultan I. Alaaddin Keykubat tarafından Emir-i İsfehsalarlığa getirildi. Bu makam hem Büyük Selçuklular Devleti’nde hem de Anadolu Selçukluları Devleti’nde bugünkü anlamıyla başkomutanlığa tekabül ediyordu” şeklinde ifadeler yer alıyordu.
TÜRBE KADERİNE TERK EDİLMESİN
Vatandaşlar Konya tarihinde böylesine önemli bir mevkiye sahip olan Seyfeddin Karasungur’un türbesinin bir an evvel korunma altına alınmasını isterken, “Türbenin içerisindeki sanduka toz içerisinde, dışı bakımsız ve duvarları nemden çürümek üzere. Burası sadece 1997 yılında dönemin Karatay Belediye Başkanı tarafından çevre düzenlemesi yapıldı. Daha sonra ise bir daha ilgilenen olmadı. Vakıflar Müdürlüğü çevresinde hafriyat yaptı oda Karatay Belediyesi ile mahkemelik oldu. İki kurum birbirleri ile kavga edeceğine birlikte hareket ederek burası için hangi proje iyi ise onu hayata geçirmek için çalışmalı” diyerek bu konudaki isteklerini dile getirdi.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.