Karakurt: 6 Aralık 2012’den Önce Köylerde Yapılmış Binalar Ruhsatlı Sayılacak

Karakurt: 6 Aralık 2012’den Önce Köylerde Yapılmış Binalar Ruhsatlı Sayılacak

Samsun İl Genel Meclisi Ağustos ayı 2. Birleşimi Samsun İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt başkanlığında gerçekleştirildi.

Samsun İl Genel Meclisi Ağustos ayı 2. Birleşimi Samsun İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda ağırlık olarak Büyükşehir Belediyesi Yasası’nın köylüye sağlayacağı kolaylıklar ele alındı.

    Meclisin bu ay ki gündemine alınan maddelerden birisi olan 'İl Özel İdaresi sınırları içerisinde bulunan alanlarda 3194 sayılı imar kanununa uygun olarak yapılaşmaların sağlanması amacıyla Özel İdare tarafından hazırlanan projelerden vatandaşların ne kadar sayıda ve ne şekilde yararlandığı, ayrıca 6360 sayılı kanunun geçici 1. maddesinin 14. paragrafında belirtilen hükümlerle ilgili neler yaptığı hakkında İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor' meclis üyelerinin bilgisine sunuldu.

    Köylerdeki meskenlerin durumuyla ilgi konuşan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Bayram Konuş, “6360 sayılı Büyükşehir Yasası'nın geçici 1. maddesi 14. fıkrasının yürürlük tarihi olan 6 Aralık 2012’den önce köylerde yapılmış binalar ruhsatlı sayılmaktadır. Ayrıca bu yapılar, elektrik, su ve bunun gibi abonelik hizmetlerinden yararlandırılacaktır.” dedi.

    6360 sayılı kanunun geçici 1. maddesinin 14. fıkrasına göre köylerde bulunan iş yerlerinin ruhsat almış sayılacağını kaydeden Konuş sözlerine şöyle devam etti: “Söz konusu kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'na göre oluşturulan Ulusal Adres Bilgi Sistemine kayıtlı veya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uydu fotoğraflarıyla tespit edilen, entegre tesis niteliğinde olmayan tarım ve hayvancılık amaçlı yapılardaki işletmeler ile bu yerlerde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, fırın, kahve, lokanta, pansiyon, tanıtım ve teşhir büfeleri, yerleşim yeri halkı tarafından kurulan ve işletilen kooperatifler işletme ruhsatı almış sayılır. Bu işletmelerin bulunduğu binalar ve konutlardan, bu kanunun yayımlandığı tarihe kadar bitirilmiş olanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya belediye ya da üniversiteler tarafından fen ve sanat kuralları ile ilgili mevzuat hükümlerine uygun yapıldığı tespit edilenler ruhsatlandırılmış sayılır. Ayrıca bu yapılar elektrik, su ve bunun gibi kamu hizmetlerinden yararlandırılır.” CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.