Kapatılan 110 belediye seçime katılabilecek

Kapatılan 110 belediye seçime katılabilecek

Konyada nüfusu 2 binin altında olduğu için kapatılmasına karar verilen 110 belediyenin Mart 2009daki yerel seçimlere girmesinin önü açıldı.

Kapatılmasına karar verilen belediyelerin, 6 Şubat 2009 tarihine kadar Danıştay’a TÜİK aleyhine dava açmaları gerekiyor.

YSK, kapatılması öngörülen belde belediyelerinden nüfus sayımının iptali için dava açanların yerel seçime katılabileceklerine ilişkin kararını verdi.
Açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına Danıştay kararında öngörülen süre içinde iptal davası açan, 5747 Sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 22 Mart 2008'den önce nüfusu 2 binin üzerine çıkan ve turizm öncelikli yöreler listesinde olduğu saptanan belde belediyelerinin bu seçime katılabilecekleri kaydedildi.
Dava açan beldelerle ilgili Danıştay kararında öngörülen süre içinde dava açıldığına dair belgelerin Yüksek Seçim Kurulu'na verilmesi gerektiği de belirtildi.
YSK, ayrıca bu beldelerde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyelikleri için sadece bu belediyelerle sınırlı olarak adaylıklarını koyacak kamu görevlileri, TSK mensupları ve kamu görevlilerinden emeklilik suretiyle aday olacakların adaylıklarını en geç 31 Aralık 2008 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar bildirmeleri gerektiğine karar verdi.
Karara göre, görev yaptıkları yerden aday olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de en geç 31 Aralık 2008 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar istifa etmeleri gerekecek.
İl Seçim Müdürü Ahmet Kiraz, Konya’da merkez ilçeler dahil 206 belediyeden 110’unun nüfusu 2 binin altında olduğu için kapatılmasına karar verildiğini anımsattı. 110 belediyeden bazılarının itiraz davası açtığını, açmayanların ise seçime girebilmek için 6 Şubat 2009’a kadar dava açması gerektiğini belirten Ahmet Kiraz, bu beldelerin mevcut belediye başkanlarından aday olmak isteyenlerin de istifa etmesi gerektiğini ifade etti. Ahmet Kiraz, bu belediyelerden dava açıp seçimlere girmeye hak kazananların adaylarının ise Şubat ayında başvuru süreçlerinin başlayacağını aktardı.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.