Kalbi okumalıyız

Kalbi okumalıyız

İl Müftüsü Ali Akpınar, Kur'an’ın kalbî olarak okunması gerektiğini belirterek, “Kalple düşünme, kalple yaşama, kalple işitme, kalple anlama son derece önem arz ediyor” dedi

Konya Valiliği ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen Darülhadis dersleri kapsamında; Konya Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar İnce Minareli Medresede “Peygamberimizin Kur’an Okuyuşu” konulu bir konferans verdi. Konferansa Konya Valisi Muammer Erol, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de katıldı. Prof. Dr. Ali Akpınar, Kuran’ı Kerim’in Allah’ın en büyük nimeti Efendimizin de ümmeti üzerindeki en büyük emaneti olduğunu ifade etti. Peygamberimizin Kur'an karşısındaki duruşuna değinen Akpınar, “Kur'an önce ona gelmiş, önce onu etkilemiştir. Peygamberimiz de bir insan olarak Kur'an-ı Kerim’e hem muhataptı, hem de Kur'an’ın emirleriyle mükellefti. O; ilk olarak Allah’ın emirlerini yerine getirendir. Bu anlamda da Kur'an okumada da Kur'an karşısındaki duruşuyla da önderimizdir” dedi. Efendimizin ümmi bir Peygamber olduğunu kaydeden Akpınar, Efendimiz için yazı bilmez bir peygamber dendiğini ancak kendisine oku emrinin geldiğini anlattı. “O, insana bilmediklerini öğretti” ayetine dikkat çeken Akpınar, bunun son derece anlamlı olduğu söyledi. Akpınar sözlerine şöyle devam etti: “Vahiy Peygamberimizin vefatının 9 gün öncesine kadar devam etmiştir. Sürekli vahiyle haşır neşir olan Müslüman bir insandır O, bu da önemli. Kur'an’ı okuma konusundaki heyecanı çok anlamlıdır. Efendimiz Taha ve Kıyame surelerinde uyarılmıştır. Özellikle zikrediyor Allah, Peygamberin Kur'an okuma konusundaki heyecanını görün diyor bizlere.”

KUR'AN'I OKUMAK DA DİNLEMEK DE FARZ

Bugün Kuran okuma konusunda nerede olduğumuzu sorgulamamız gerektiğini ifade eden Müftü Akpınar, Kur'an’a karşı sorumluluğumuzun yüzünden okuyup geçmek olmadığını, Efendimizin Kuran okuma konusundaki içtihadını kendimize örnek almamız gerektiğini belirtti. Kur'an’ın kalp ile akletmekten bahsettiğini kaydeden Akpınar; Kur'an’ın kalbî olarak okunması gerektiğinin altını çizdi. Akpınar kalple düşünme, kalple yaşama, kalple işitme, kalple anlamanın son derece önem arz ettiğini söylerken Kur'an’ın insanın iç dünyasını dizayn ettiğini, bunun da Kur'an’ın enginliğine işaret ettiğini dile getirdi. “Kur'an’ı okumak sünnet, dinlemek farz” sözünün söylenme amacı için bir ortamda okunan Kuran’ın önemle dinlenmesi gerektiğini için söylediğini, bu sözün yanlış anlaşıldığını, Kur'an’ı okumanın da farz olduğunu vurguladı. Kur'an okurken, Kur'an hakkında yorum yaparken Allah’a karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmamız gerektiğine dikkat çeken Akpınar, Kur'an’ın Allah kelamı olduğunu bu noktada özen ve dikkatin gerektiğini vurguladı. Kur'an’ı taşırken bile itina göstermenin öneminin altını çizen Akpınar şöyle devam etti: “Kuran okuma ve onu başkalarıyla birlikte okumak gibi eylemler gerçekleştirmeliyiz. Kuran okumalarımızı yorgun düştüğümüz artık zamanlarda değil zinde olduğumuzda okumalıyız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.