Kadir Topbaş:taksim Olaylarıyla İlgili Yapılan Toplantının Kayıtları Var

Kadir Topbaş:taksim Olaylarıyla İlgili Yapılan Toplantının Kayıtları Var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olayları ilgili yapılan toplantı kayıtlarının olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olayları ilgili yapılan toplantı kayıtlarının olduğunu söyledi. Topbaş, “Elimizde İstanbul’da ve Türkiye’de hareketlerin nasıl başlayacağıyla ilgili yapılan toplantıların kayıtları var, deliller var.” dedi.

Kadir Topbaş, Maltepe sahilinde yapılan Maltepe sahil dolgu alanında incelemelerde bulundu. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Topbaş, Gezi Parkı ve Yenikapı’da yapılan dolgu çalışma alanlarıyla ilgili soruları cevapladı.

Topbaş, Gezi Parkı olaylarının organize ve planlanmış olduğunu kaydederek, “Taksim’le ilgili bir çalışma yapıldı. Tek yönlü bakmak değil, boyutları farklı değerlendirmek gerekir. Elimizde Şubat ayında yapılan bir toplantının kayıtları var. İstanbul’da ve Türkiye’de hareketlerin nasıl başlayacağıyla ilgili yapılan toplantıların kayıtları var. Bizim elimizde deliller var. Niçin Taksim Cumhuriyet Caddesi ortasında 40 santimlik çınar ağaçları kaldırılırken, budanırken hiç kimsenin sesi çıkmadı. Gezi Parkı’ndaki noktaya gelince kıyamet koptu. Neden çünkü biliniyordu, bu noktaya gelinince hassas bir konu.” şeklinde konuştu.

Maltepe halkının kararı sandıkta vereceğini söyleyen Topbaş, “Bunun değerlendirmesini vatandaş sandıkta verecek. Maltepe halkı, buraya utancından gelemediğini söyleyen ‘burada ne yapıldı diyenlere cevap veremiyorum’ diyenin o duruşunu yarın Maltepe halkı bu bölgeyi kullanırken sandıkta verecek.” diye konuştu.

‘YENİKAPI’DAKİ DOLGU ÇALIŞMALARI BİR KAÇ AY İÇERİSİNDE BİTECEK’

Yenikapı’da yapılan dolgu çalışmalarına da değinen Topbaş, “Yenikapı’da bir iki ay içerisinde dolgu işlemi bitecek. Yenikapı biraz daha farklı buradan. Yeşil bir alan var fakat buna paralel olarak Haliç havzasının batı tarafının, Fatih bölgesinin atık sularını 2 milyona yakın insanın yaşadığı alanda Yenikapı’daki ön arıtma sisteminden geçecek şekilde yapılan çalışmanın ayağını oluşturmakta. Biz bu bölgede böyle bir alanı elde etmemiz gerekiyordu. Dolgu alanı hem miting alanı haline gelecek hem de böyle bir tesisin kurulmasına fırsat verecek. Ayrıca Yenikapı’daki trafiği kısmen yer altına alınması için Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmekteyiz.” ifadelerini kullandı.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.