İzmir Valisi Toprak, Ankara’da Expo 2020 Seferberliği Başlattı

İzmir Valisi Toprak, Ankara’da Expo 2020 Seferberliği Başlattı

İzmir Valisi, EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

İzmir Valisi, EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Toprak, “EXPO sürecine odaklandık, 27 Kasım’da İzmir adına tarih yazmak istiyoruz.” dedi.

EXPO 2020’ye aday İzmir’i, Kasım 2013’te yapılacak oylama heyecanı sardı. Vali Toprak, Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Davutoğlu ile görüştü. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ve Müsteşar Yardımcısı Birnur Fertekligil ile EXPO 2020 sürecini değerlendiren İzmir heyeti, daha sonra Davutoğlu ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Gül tarafından da kabul edilen Vali Toprak ve EXPO 2020 İzmir Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can, EXPO'da gelinen nokta ve bundan sonra yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgi sundu. İzmir Valisi Toprak, halkın EXPO’yu sahiplendiğini, bunun bir devlet projesi olarak destek gördüğünü belirterek şunları söyledi: “27 Kasım 2013 tarihinde Paris’te oylama yapılacak. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi 167 ülke oy kullanacak. İzmir’le birlikte Brezilya’nın Sao Paulo, Rusya’nın Yekaterinburg, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehirleri yarışacak. İzmir, üç aday kentin sahip olduğu bütün değerleri, zenginlikleri tek başına barındıran bir şehir. Teması, zengin tarihi, kültürel varlıkları, iklimi, limanı, ulaşılabilirliği, yetişmiş insan gücü, üniversiteleri, hastaneleri, sahilleriyle Ege’nin yıldızıdır. EXPO 2020’ye evsahipliği yapmaya en uygun metropoldür. Bütün bunların yanında EXPO’yu bir devlet projesi olarak tüm dinamikleriyle içselleştirmiştir. Halkımız sahiplenmiştir.”

167 ÜLKENİN BIE DELEGELERİ İZMİR’E GELİYOR

İzmir, 7-8 Ekim 2013 arasında BIE’ye üye 167 ülkenin delegelerinin katılımıyla büyük bir sempozyuma evsahipliği yapacak. Genel Sekreter Can, yaptığı açıklamada, “İzmir’in potansiyelini, sahip olduğu dinamizmi dünyaya gösterme fırsatını bulacağız.” dedi. Sempozyuma, BIE üyesi 167 ülkenin delegeleri davet edildi. Delegelerin ve ilgililerin önemli bir kısmının İzmir’e gelmesi bekleniyor. İki gün sürecek sempozyum kapsamında sosyal programlar da yer alacak, şehrin tarihi ve turistik yerleri gezilecek. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.