İstihbarat Skandalında Eleştiri Oklar Sosyal Demokratlara Döndü

İstihbarat Skandalında Eleştiri Oklar Sosyal Demokratlara Döndü

Almanya'da hükümeti zor durumda bırakan dinleme skandalında eleştiri okları yeni bir iddia ile muhalefetteki Sosyal Demokratlara döndü.

Almanya'da hükümeti zor durumda bırakan dinleme skandalında eleştiri okları yeni bir iddia ile muhalefetteki Sosyal Demokratlara döndü.

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı (BND) ile Amerikan Milli Güvenlik Ajansı’nın (NSA) birlikte çalışmalarına izin veren kişinin dönemin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakanlık Müsteşarı Frank-Walter Steinmeier olduğu iddia edildi. Hükümet partileri ve Sol Parti bu açığı bir fırsat bilerek, muhalefet partisini ve Steinmeier’i eleştirdi. SPD ise kendilerine yönelik iddiaları saptırma olarak değerlendirdi.

Hükümet Sözcüsü Georg Streiter’in hafta içinde 2002 yılındaki SPD-Yeşiller hükümetin Alman Dış İstihbarat Teşkilatı (BND) ile NSA’nın işbirliğine onay verdiğini açıklaması üzerine NSA skandalı tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Streiter, dönemin Başbakanlık Müsteşarı olarak SPD’li Frank-Walter Steinmeier’in buna asıl izin veren kişi olduğunu belirtti. Bunun üzerine sağ hükümetin ortakları bunu fırsat bilerek karşı atağa geçti.

Steinmeier ise hükümetin bu iddialarına yönelik 11 Eylül 2001 terör saldırılarını hatırlatarak, “Vahşice bir cinayetin aydınlatılması için gerekli olan şeylerin vatandaşlarımıza ait şahsi bilgileri geniş ve kapsamlı bir şekilde toplanmasıyla ilgisi yoktur.” şeklinde kendini savundu. Frank-Walter Steinmeier, hükümetin sorumluluktan kaçmak istemesini ‘zavallıca’ bir davranış olarak nitelendirdi.

Sol Parti Eşbaşkanı Katja Kipping ise Steinmeier’e yönelik ağır ithamlarda bulunarak kendisini bütün dinleme skandalında ‘ikiyüzlü’ olarak değerlendirdi. Kipping, Sosyal Demokratların konuyla ilgili açıklık getirmesi gerektiği talebinde bulunarak, “Steinbrück, NSA skandalı çerçevesinde günlük kızgınlığını dile getirirken, dönemin SPD-Yeşiller hükümetin, NSA ve özel şirketlerin Almanya’dan bilgileri çalması için kapıları adım adım açtığı ortaya çıkıyor.” diye konuştu. Hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Philipp Rösler, SPD’yi ‘güvenilmez’ olarak nitelerken, büyük ortak Hıristiyan Demokratların Genel Sekreteri Hermann Gröhe ise ‘tamamen ikiyüzlülük’ kelimelerini sarf etti.

SPD’YE GÖRE İDDİALAR SAPTIRMA

Hükümeti NSA skandalı nedeniyle haftalardır eleştiren SPD ise kendilerine yönelik iddiaları saptırma olarak değerlendirdi. SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück, asıl sorulması gereken sorunun Alman hizmet sektörlerinin ve şirketlerinin yabancı servisler tarafından dinlenip dinlenmemesi olduğunu vurguladı. Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles ise başbakanlığın bugüne kadar vatandaşların milyonlarca temel haklarının ihlal edildiğine yönelik şüpheyi ortadan kaldıramadığını kaydetti.

Eski NSA çalışanı Edward Snowden’in dünyayı sarsan itiraflarından sonra, BND’nin de NSA ile birlikte çalıştığının ortaya çıkması ülke genelinde büyük tartışmaları başlatmıştı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.