İşsiz babanın feryadı

İşsiz babanın feryadı

Ekonomik kriz nedeniyle Kurban Bayramından 15 gün önce işten çıkarılan ve üç buçuk aydır işsiz olduğunu ifade eden Hasan Sarıkaya, çalışabileceği bir iş istiyor

Dünya genelinde etkisini sürdüren ve ülkemizde de gün geçtikçe artarak devam eden kriz halkı derinden etkiliyor. Bir çok iş yeri sahibi kriz nedeniyle işçi çıkarmak zorunda kalırken, işsiz kalan vatandaşlar da kara kara ne yapacaklarını düşünüyor. Bunlardan bir tanesi de 35 yıllık kunduracı kalfası Hasan Sarıkaya. 35 yıldan bu yana kundura üretimi yapan ve bu şekilde geçimini sağlayan kunduracı kalfası Hasan Sarıkaya, geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda 15 gün önce çalıştığı firmanın tüm işçilere süresiz izin verdiğini ve o günden bu yana tam üç buçuk aydan beri işsiz gezdiğini ifade etti.
NE YAPTIM, ETTİMSE İŞ SAHİBİ OLAMADIM
Aradan geçen zamanda elinde avucunda ne varsa tükendiğini, hiçbir gelirinin olmaması nedeniyle oldukça zor günler geçirdiğini ifade eden Hasan Sarıkaya, “Üç buçuk aydır işsiz olmam nedeniyle evimin ihtiyaçlarını bile gideremez duruma geldim. Aradan geçen bu üç buçuk ayda bir çok kuruma işçi olarak çalışmak için başvuruda bulundum ama olumlu bir yanıt alamadım. Boş durmaktansa en azından simit satıyım evimin ufak tefek ihtiyaçlarını gideriyim dedim. Ona da engel oldular. Simitçiler her yeri parsellemişler kendi aralarında. Benim simit satmama izin vermediler. Ben de pazarlarda maydanoz, tere gibi ürünler satmaya karar verdim. Ama bu kez de pazardaki özel güvenlik görevlileri karşıma çıktı. Günlük 25 lira yer ücreti istediler. Ben günlük 25 lira kazanabiliyor muyum ki, yer parası verebileyim. Kısacası ne yaptımsa bir iş güç sahibi olamadım. Yaşım 50’nin üzerinde. Bu yaştan sonra işsiz kalmak ve çocuklarımın eline bakmak çok onur kırıcı bir durum” diye konuştu.
OĞLUMUN 75 LİRA HAFTALIĞIYLA GEÇİNİYORUZ
5 çocuk babası olduğunu ve 2 oğlunun da kendisi gibi işsiz kaldığını ifade eden baba Hasan Sarıkaya, “Şu an 19 yaşındaki oğlumun haftalık 75 lira maaşı ile geçinmeye çalışıyoruz. Yaklaşık bir ay sonra oğlum askere gidecek. Sigorta pirim günüm dolmadığı için emekli de olamadım. Hiçbir sağlık güvencem yok. Ne yapacağım bilemiyorum” dedi.
Evinin elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tam 3 aydır eşinden dostundan borç para aldığını belirten Hasan Sarıkaya, “Belli bir noktadan sonra ne benim istemeye yüzüm kaldı. Ne de onların bana yardım edecek durumu. Şu an evimin elektriği ve suyu kesik. Şikayet etmiyorum ama, Allah kimseyi benim durumuma düşürmesin. Biliyorum ki, benim gibi daha binlerce insan var. İşsizlik sorunun son bulması için ilgili birimlerin derhal harekete geçmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum