İsmail Kahraman: İstifa Eden Rektör Yılmaz Soylu Bir Hareket Sergiledi

İsmail Kahraman: İstifa Eden Rektör Yılmaz Soylu Bir Hareket Sergiledi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Geliştirme Vakfı ve Mütevelli Heyet Başkanı, Eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, “RTEÜ Rektörlüğünden istifa eden Prof.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Geliştirme Vakfı ve Mütevelli Heyet Başkanı, Eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, “RTEÜ Rektörlüğünden istifa eden Prof. Dr. Arif Yılmaz, bu davranışıyla soylu bir hareket sergilemiştir.” dedi.

İsmail Kahraman, RTEÜ Geliştirme Vakfı tarafından Çayeli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen iftar programında Prof. Dr. Arif Yılmaz'ın rektörlüğükden istifasını değerlendirdi. RTEÜ’nün devlet üniversitesi olduğunu ve 2006’da kurulduğunu hatırlatan Kahraman, “Üniversitemiz 2012 yılında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ismini almıştır. Bu isimle iftihar ediyoruz. Dünya çapında karizmatik bir lidere sahibiz. Üniversitemiz için üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Bu doğrultuda da yürüyoruz. Üniversitemizin büyüyüp gelişmesinde desteklerini esirgemeyen hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” dedi.

Geçtiğimiz hafta bir gazetede yer alan ve üniversiteye alınacak olan öğretim görevlilerin isimleriyle haklarındaki görüşlere yer verilen ilan krizi hakkında da açıklamalarda bulunan Kahraman, şöyle dedi: “RTEÜ Rektörlüğünden istifa eden Prof. Dr. Arif Yılmaz, bu davranışıyla soylu bir hareket sergilemiştir. Kendisine ait olmayan bir yanlışlığın kurumunda olduğu için oranın en yetkili kişisi olarak istifasını verdi. Bu noktada üzgünüz. Değerli bir ilim adamıydı. İnşallah daha nice hizmetlerde bulunacaktır. Hiçbir şey son değil, bir sonraki başlangıcın öncesidir. Her şeyde bir hayır vardır. Bu istifada da bir hayır vardır. Rektör beyin istifası şahsi bir istifadır. Soylu bir hadisedir. Türkiye’de bu tip soylu davranışlara pek rastlanmıyor. Rektörümüzün istifasını geri alması noktasında kendisine ricada bulunduk. Rektör beyin bir komploya kurban gittiği yönündeki iddialar karşısında bir araştırmamız olmadı. Bunun araştırması, tahkikatı YÖK’e bağlı teftiş kurulu tarafından yapılacaktır. Bu olayın Başbakanımızın ismini taşıyan bir üniversitede gerçekleşmiş olması sonrası basın bunu manşetlerden duyurmuştur. Başbakanımızı bu olayda da olduğu gibi her olayda yıpratmak istiyorlar. Kıymetini bilemiyoruz. İnsanların kıymeti öldükten sonra bilinir. Rahmetli sağ iken neredeydin de kıymet bilmedin. Başbakanımız Rize için büyük bir kazançtır.”

YILMAZ'IN YENİDEN GÖREVE DÖNMESİ İSTENİYOR

Öte yandan, istifasının ardından RTEÜ Tıp Fakültesi’nde misafirlerini ağırlayan Prof. Dr. Arif Yılmaz'ın istifasını geri alması konusunda Rize kamuoyu ortak hareket ediyor. Dün Rize Valisi Nurullah Çakır ve birçok sivil toplum kuruluş temsilcilerinin ardından bugün de Yılmaz’ı Rize Vali Yardımcıları Bahattin Alp Arslanköylü ve Mehmet Özer, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Gültekin, MHP İl Başkanı Cem Kazmaz, işadamları ve birçok esnaf ziyaret etti. Ziyaretçiler, Yılmaz'ın yeniden RTEÜ Rektörlüğü'ne dönmesi konusunda ricacı oldu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.