İslam İşbirliği Teşkilatı, Suriyelilere Psikolojik Destek Verecek

İslam İşbirliği Teşkilatı, Suriyelilere Psikolojik Destek Verecek

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli aileler, gençler ve çocuklar için Kilis’te İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) tarafından Psikososyal Tramva Merkezi açıldı.

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli aileler, gençler ve çocuklar için Kilis’te İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) tarafından Psikososyal Tramva Merkezi açıldı.

Travma Merkezi’nde 1 psikiyatrist, 1 psikolog, 2 psikolojik danışmandan oluşan Suriyeli uzman bir ekip hastalara hizmet verecek. Merkez bir yılda 7 bin 200 kişiye tedavi hizmeti, 600 çocuğa oyun grupları etkinlikleri, 4 bin 800 kişinin katılacağı psikolojik destek çalışmaları ve 15 bin kişiye de bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bunlar yanında buradan elde edilecek bilgiler ışığında başka ülkelerde meydana gelecek krizlerde uygulamak üzere Travma Merkezi El Kitapçığı oluşturulacak. Yapılan bilgilendirme ziyaretleri ve toplantılardan sonra ise Merkez’de hasta kabulüne başlandı.

İİT Medya Direktörü Mehmet Fatih Öke, “İslami İşbirliği Teşkilatı bundan sonra da bölgede Ortadoğu’da Türkiye’de olabilecek her türlü acil durumda hizmet verecektir. Zaten sığınmacı merkezlerin başka örnekleri Suriye’nin diğer sınırlarında da var.Aynı şekilde Somali’deki insani yardım ofisimiz her zaman olduğu gibi çalışmaya devam diyor. Yani iç hat insani yardım dairesi oldukça etkin. Bölgede çok hizmet yapan bir kuruluş olarak devam ediyor.” dedi.

Travma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Tarık Yılmaz, "İslam İşbirliği Teşkilatı önderliğinde Suriyeli sığınmacılar için özellikle kadın ve çocuklar büyük bir travma yaşamış. Zor şartlar altında buraya gelmiş kişilerdir. Tabi birçok psikolojik sorunları var. Ciddi sıkıntılar yaşamışlar. Bunun için biz burada onların dilinde onların kültüründe bir krize müdahale merkezi kurduk. Çalışan arkadaşlarımız Suriyeli arkadaşlarımızdır. Psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatrist arkadaşlarımız var. Suriyelilerin ön eğitimlerini gerçekleştirdik. Bu merkez devam ettiği sürece de en üst düzeyde eğitimlerini sürdüreceğiz. Çünkü bizim için sadece merkez olması önemli değil aynı zamanda bu merkezin hizmetini yüksek standartlarda olması gerekir. Biz şuna inanıyoruz. Türkiye’nin bölgedeki liderlik konumunu her alana yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun içerisinde sosyal sorumluluk projelerinde bilimsel çalışmalarda klinik çalışmalarda tüm alanlarda çok önemli olduğunu düşünüyoruz. O nedenle burada Suriyeli mülteci çocuklar, gençler, aileler hiçbir ücret ödemeksizin yardım alabiliyorlar. Bununla beraber çok geniş bir kitleye sorunlarla ilgili psikolojik sorunlarıyla ilgili travmalarla ilgili bilgiler veriyoruz. O bilgiler ışığı altında bu merkeze başvuruyorlar. Her türlü psikolojik desteği alma imkanına sahip oluyorlar." şeklinde konuştu.

Bu projenin aynı zamanda model bir proje olduğunu kaydeden Yılmaz, "İslam İşbirliği Teşkilatı, dünyanın çok değişik yerlerinde uygulaması için model olarak gördüğümüz bir projedir. Bu projeyle her türlü yardıma ihtiyacı olan ve dünyanın her tarafında yardıma ihtiyacı olan ve psikolojik desteğe ihtiyacı olan psikososyal travma yaşayan insanlara bundan sonraki yıllarda da götürmek en büyük hedefimiz. Bu merkezlerin sayısı giderek artacak ve aynı zamanda uzmanlar alt yapısı karacağız. Türkiye’nin bu alanda liderliğini de çok önemsiyoruz ve bunu da dünyanın çok çeşitli ülkelerine ihtiyacı olan insanlara yaymaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.“ CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.