İsim benzerliği hapse düşürdü

İsim benzerliği hapse düşürdü

SSK emeklisi adam, karşılıksız çek yazdığı iddiasıyla 5 gün hapis yattı

Başından geçen ilginç hikayeyi anlatan Çetinkaya, olayı bir yakının düğününe gittiğinde öğrendiğini anlattı.
Burdur’da bir yakınının düğününe eşi ile gittiğini anlatan Çetinkaya, "Düğünden sonra Ceyhan’a dönerken, Konyanın Beyşehir ilçesinde jandarma yol kontrolü yaptı. Burada, kimlik kontrolü yapan jandarma ekipleri bana, 1 yıldır arandığımı söyledi. Bu olay karşısında suçum nedir diye sorduğumda, karakolda öğrenirsin dediler. Gerçekten neye uğradığımı çok şaşırmıştım. Çünkü ben hayatımda hiç suç işlememiştim.” dedi.
Çetinkaya, “Komutan, karşılıksız 18,5 bin TL çek yazdığınızdan dolayı savcılık tarafından hakkınızda arama emri var, dedi. Bu iddia üzerine şok oldum. Ben de jandarma komutanına, ömrümde hiç çek kullanmadım, bu da nereden çıktı dedim. Sonra İstanbul Küçükçekmece 8. Asliye Mahkemesi'nin hakkımda 17.01.2008 tarihinde 18,5 TL adli para cezasına mahkûm edildiğimi öğrendim." şeklinde konuştu.

Aslen Adıyaman Kahtalı olan ve 40 yıldır Ceyhan’da yaşadığını belirten ”Çetinkaya,Jandarmaya, ben hayatı boyunca banka ile hiçbir ilişkim olmadı. Bankaya sadece emekli maaşıma almak için gidiyorum. Onun dışında bankaları da bilmem desem de, nafile hakkımda arama varmış. Ardından beni, Konya Beyşehir A Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderdiler. Ben durumu cezaevi müdürüne de anlattım. Ve cezaevinde bulunduğum dönemde Beyşehir Cumhuriyet Savcılığına dilekçe gönderdim. Daha sonra ise iyi hal gözetilerek, şartlı tahliye edildim. ”diye konuştu.

YANLIŞLIĞI DÜZELTMEK İÇİN AVUKAT TUTTUM

Cezaevinden çıktıktan sonra bu yanlışlığı ortaya çıkartmak için avukat tuttuğunu kaydeden Çetinkaya,”Daha sonra çeki İstanbul’da ikamet eden Abdullah Çetinkaya'nın yazdığı ortaya çıktı. Hata nüfus müdürlüğünden kaynaklanmış. Savcılık, Mehmet oğlu Abdullah Çetinkaya’nın nüfus kaydını istediği halde, müdürlük, Muhyittin oğluna ait Abdullah Çetinkaya’nın kayıt örneğini vermiş. Yanlış verilen nüfus kayıt örneği Savcılığında dikkatinden kaçınca iddianame tanzim edilerek, yargılama yapılmış ve benim hakkımda 18,5 TL adli para cezasına hüküm verilmiş.” ifadesini kullandı.

Mahkemenin İstanbul Küçükçekmece 8. Asliye Ceza Mahkemesinde devam ettiğini vurgulayan Çetinkaya, "Mahkeme belli tarihlerde devam etti. Ben de bir defa avukatım ile İstanbul’a gittim. Bundan sonraki mahkemeleri avukatım takip etti. Mahkeme halen devam ediyor. Karşılıksız çek yazan şahıs olan Abdullah Çetinkaya, İstanbul Güngören’de olduğu tespit edildi. Avukatım, benim hiçbir bankada hesabım olmadığını ve İstanbul’da hiç yaşamadığını belgeleri ile mahkemeye verdi. Gelinen noktada çeki yazan gerçek şahsın ortaya çıkması sevindirici.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.