İnşaat Ve Harita Mühendislerinden Uludağ Yolu İçin Ortak Rapor

İnşaat Ve Harita Mühendislerinden Uludağ Yolu İçin Ortak Rapor

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi tarafından oluşturulan teknik heyet, geçtiğimiz pazar günü Uludağ Yolu İnkaya – Doburca bağlantısında bir otobüsün uçurumdan yuvarlanmasıyla...

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi tarafından oluşturulan teknik heyet, geçtiğimiz pazar günü Uludağ Yolu İnkaya – Doburca bağlantısında bir otobüsün uçurumdan yuvarlanmasıyla sonuçlanan kaza sonrası bölgede inceleme yaparak rapor hazırladı.

    4 kişinin hayatını kaybettiği ve 28 kişinin de yaralandığı kazanın gerçekleştiği İnkaya-Doburca Bağlantı Yolu ile ilgili teknik raporu açıklayan İMO Başkanı Basri Akyıldız ve HKMO Başkanı Faruk Çolak, mevcut bağlantı yolunda iyileştirici düzenlemeler yapılmaması durumunda elim kazaların tekrarlanması riskinin bulunduğunu kaydetti.

    1 / 25.000 ve 1 / 5000 ölçekli imar planlarına 15 metre genişliğinde işlenen yolun mevcut haliyle bazı bölümlerde 8 metreye kadar daraldığına işaret eden oda başkanları, sonbahar ve kışla birlikte yaşanacak olumsuz hava koşullarına dikkat çekerek yolun mevcut haliyle trafiğe kapatılması, iyileştirmeler sonrasında da sadece otomobil geçişine izin verilmesi çağrısında bulundu.

    İMO ve HKMO Bursa şubelerinin ortak raporu şöyle: “Uludağ Yolu İnkaya - Dobruca bağlantı yolu; Yolun uzunluğu yaklaşık 1.200 metre olup 900 metrelik kısmı yüzde 14 ila yüzde 15, 300 metrelik kısmı ise yüzde 7 ila yüzde 10’luk eğime sahiptir. Yol 2 şerit gidiş-geliş olarak kullanılmakta olup, ortalama platform genişliği 8 metredir. Yol boyunca ardarda ters yatay kurplar bulunmaktadır. Yarıçapı 20 m’ye kadar inen yatay kurplar mevcuttur. Son elim kazanın gerçekleştiği yatay kurbun (viraj) platform genişliği emniyet şeridi ile 15 metreye kadar çıkmakta olup kurp yarıçapı 20 metredir. Yol boyunca uyarı ve ikaz işaretleri mevcut olmakla beraber, kritik geçişlerde yetersiz kalmaktadır.”

    İMO ve HKMO'nun ortak açıklamasında Uludağ yolunun karayolları standartlarının belirtildiği Karayolları Tasarım El Kitabı Tablo 3.17 ışığında mevcut yolun 4. sınıf yol standardında olduğunun anlaşıldığına vurgu yapıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.