İngiltere’den Suriye’ye 73 Araçlık Yardım Konvoyu Cilvegözü’ne Ulaştı

İngiltere’den Suriye’ye 73 Araçlık Yardım Konvoyu Cilvegözü’ne Ulaştı

İngiltere’den yola çıkan ve Suriye'deki halka araç, gıda ve ilaç yardımı götüren konvoy, Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’na ulaştı.

İngiltere’den yola çıkan ve Suriye'deki halka araç, gıda ve ilaç yardımı götüren konvoy, Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’na ulaştı. İHH İnsani Yardım Vakfı ile İngiltere'de bulunan United Muslim ve Children in Deen yardım kuruluşlarının organizesindeki konvoyda itfaiye aracı, ambulans ile çöp arabası bulunuyor.

Suriye’ye yardım için İngiltere’den yola çıkan Pakistan ve Afrikalı İngiltere vatandaşı Müslümanlar temin ettikleri araçları Suriye’ye ulaştırmak için yola çıktı. Türkiye’ye girişten sonra konvoy halinde, 5 itfaiye aracı, 40 ambulans, 2 çöp kamyonu çok sayıda personel ve yük taşıma aracı ile Reyhanlı’ya ulaştı. Toplam 73 araç ve 160 personel bulunan konvoydaki araçların bir kısmı Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkış yaptı, bir kısmı ise yarın çıkış yapacak.

Aralarında doktor, avukat ve öğretmenlerin de bulunduğu ve maddi değeri 10 milyon dolar olan konvoy yaklaşık 4 bin km yolu geride bıraktı. Suriye’ye geçen yardım konvoyundaki gönüllüler araçları, gıdaları ve ilaçları Suriye halkına teslim ettikten sonra aynı gün uçakla İngiltere’ye dönecek.

İngiltere’den gelen yardım kuruluşlarının temsilcileri Muhammed Refik, Muhammed Tahir ve Muhammed Omar, Suriye’ye bayram konvoyu olarak yola çıktıklarını söyleyerek, “İngiltere’den geldik. Yanımızda ambulanslar, itfaiye araçları getirdik. 73 aracın içerisinde 25'inde ilaçlar bulunuyor. Geri kalanlarda ise çocuklar için mama ve gıda maddeleri bulunuyor. Bu yardımları sınırın öteki tarafında bulunan halka verecek ve sınırdan aynı gün içerisinde geri döneceğiz. Ümit ederiz ki oradaki insanlarca yardım etmiş olacağız.” dedi. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.