"İngilizler savaş suçu işlemiştir"

"İngilizler savaş suçu işlemiştir"

Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Winston Churchill’in Çanakkale’de Türk askerlerine zehirli hardal gazı ile biyolojik silah kullandığını söyledi

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Salı Sohbetleri’nde, Amerika’daki siyahî müslümanların özgürlük savaşçısı ve ırkçılığa karşı büyük mücadele veren aktivist Malcolm X’i anlattı. Güçlü, Memleket Tv’den çevrimiçi ve canlı yayınlanan konuşmasında Amerika’daki siyahî müslümanların dramı hakkında bilgi verdi.

200 MİLYON KIZILDERİLİ VE ZENCİ KATLEDİLDİ

Batı’nın 1492’de Amerika’ya çıkarak emperyalizmi başlattığı zaman küresel sömürgecilikte bir zihniyet değişikliği olduğunu ifade eden Dr. Mustafa Güçlü, “Batı sömürürken iliklerine kadar sömürdüğü insanları da kendine benzetti. Kendine benzemeyenleri ise yok etti. Sömürüye direnen Amerika’nın yerli halkı olan 100 milyon Kızılderili katledildi. Afrika’dan köle olarak çalıştırılmak üzere köle tüccarları vasıtasıyla gemilerle getirdikleri siyahî insanları ise; onur, şeref, namus ve iffetlerini ayaklar altına almak suretiyle ve insandan saymayarak, “beyaz insanlara hizmet eden ara mahlûk” olarak gördükleri için zulmettiler ve vahşice öldürdüler.” dedi. Dr. Güçlü, “Emperyalist Amerikalılar, 15 milyon zenciyi köle olarak satabilmek için 100 milyon zenciyi öldürüyorlar” acı gerçeğini dile getirdi. İngiltere’nin hegemonyasından kurtularak bağımsızlığını 1776’da ilan edip ABD’yi kuran kurucu başkan George Washington, Kızılderilileri kastederek “Bu vahşilerin tümünü yok etmeliyiz” diyor. Afrika’dan köle olarak getirdikleri zencileri ise zaten insandan saymıyorlar” diye konuştu.

İngiliz emperyalizminden bir örnek vererek 1915’te Çanakkale’de yenilen eski Birleşik Krallık Başbakanı ve politikacı Winston Churchill’in, 1.Dünya Savaşı’nda deniz bakanı iken Çanakkale’de Türk askerlerine karşı zehirli hardal gazı kullandığını belirten Güçlü, “Churchill, bu sebeple İngiltere’de mahkemede yargılanırken hâkimin, “Neden insanlık suçu işledin?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Hakim Bey! Siz kendi ağzınızla söylüyorsunuz insanlık suçu diye. Bu insana yapılırsa suçtur. Ben insana yapmadım ki, Türklere yaptım. Türkler insan değildi ki..” diyor. Batı insanı bizi 1915’te yamyam olarak görüyor. Batı’nın zihniyeti hiç değişmiyor.”

KÖLELİK KALKIYOR AMA ZİHNİYET DEĞİŞMİYOR

Amerika’da, 1860’lı yıllarda Kuzey-Güney savaşlarında Kuzeylilerin galip gelmesiyle birlikte köleliğin resmen kalktığını fakat zihniyetin değişmediğine dikkati çeken Güçlü, zenciler arasından köleliğe karşı çıkan önder insanların çıktığını ve verilen mücadeleler sonucunda birtakım hakların elde edildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Mücadele sonucunda yasalar çıkıyor ve eşit haklara kavuşuluyor. Bütün bunlara rağmen Batı mantalitesi değişmiyor. Köle zihniyeti bütün şiddetiyle devam ediyor. Mücadele verilmesine, bedel ödenmesine ve yasalar çıkmasına rağmen “buraya köpekler ve zenciler giremez” diye yazı yazılıyor. Ondan sonra siyahiler arasında Pan-Afrikanizm hareketi başlıyor. Bu ünlü Pan-Afrikanistler arasında Malcolm X de yer alıyor. 1925’te doğan ve cezaevinde Müslüman olduktan sonra “Mâlik el-Şahbâz” adını alan Malcolm Little, İslam Ümmeti hareketinden ayrıldıktan sonra, Afro-Amerikan Birliği Örgütü'nü kuruyor. Güzel hitabeti, karizmatik ve etkileyici konuşmalarıyla FBI dahil herkesin dikkatini çekiyor. Malcom X, bir konferansta konuşurken 21 Şubat 1965 tarihinde 39 yaşında silahlı suikast sonucunda şehit ediliyor. Ruhu şâd mekânı cennet olsun.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.