İmparatorlukları Anlatan Kum Heykeller 1 Milyonuncu Ziyaretçisini Bekliyor

İmparatorlukları Anlatan Kum Heykeller 1 Milyonuncu Ziyaretçisini Bekliyor

İlk kez 2006 yılında düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, 1 milyonuncu ziyaretçisini bekliyor.

İlk kez 2006 yılında düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, 1 milyonuncu ziyaretçisini bekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlik 7 bin metrekare alanda 10 bin ton özel nehir kumu kullanılarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Bu yıl 10’u aşkın ülkeden 25 kum heykeltıraşın katılımıyla imparatorluklar temasıyla yedincisi düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali’nin büyük ilgiyle karşılandığını belirten Festival Direktörü Cem Karaca gösterilen ilgiden gayet memnun olduklarını söyledi.

Dünyada her yıl irili ufaklı pek çok kum heykel etkinliği düzenlendiğini söyleyen Karaca, Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali’nin alan genişliği, kullanılan kum miktarı, heykel ve katılan sanatçı sayısı gibi özelliklerinin yanında ziyaretçi sayısında da ilk sıralarda yer aldığını sözlerine ekledi.

Karaca, önümüzdeki günlerde temsili olarak belirlenecek 1 milyonuncu ziyaretçiye ise 1 haftalık Antalya tatili armağan edileceğini söyledi.

Her yıl artan bir ziyaretçi potansiyeli yakaladıklarının altını çizen Karaca, “Her yıl temanın değişmesi ve heykellerin de yıkılarak yeniden yapılıyor olması ziyaretçi sayısının artmasında büyük etken. Buraya gelenler hep aynı şeyleri değil her yıl dünyanın en ilginç malzemesi olan kumdan yapılmış olan farklı heykelleri izliyor. Bu da ziyaretçi sayısının neden oluyor. Festival ayrıca uluslararası medyanın da ilgisiyle dünyanın pek çok ülkesinde haber olması da buna katkı sağlıyor.’’ diye konuştu.

Festivali ziyaret edenlerin büyük bölümünü Alman ve Rus turistlerin oluşturduğunu belirten Karaca, bunu Türk ziyaretçilerin takip ettiğini söyledi. Karaca, “Halkımızın bu ilginç ve bir eşi olmayan sanat etkinliğine katılımlarını artırmak amacıyla Türk vatandaşlarına özel yüzde 25 indirim uyguluyoruz. Ayrıca öğrenci ve çocuk indirimleri de mevcut. 7’den 70’e herkese hitap eden festival eğlenceli bir ortamda, sadece doğal kum ve su kullanılarak neler yapılabileceğini ve öte yandan sanatın en doğal ve muhteşem halini gözler önüne seriyor.” şeklinde konuştu.

Gelenekselleşen ve adı artık Antalya ile bütünleşen festival Roma, Mısır, Maya, Aztek, Ispanya, Portekiz, Büyük Britanya, Rus, Fransız, Japon, Çin, Pers, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları’nın da arasında yer aldığı dünya tarihine iz bırakmış 27 imparatorluk yüzlerce heykelle canlandırılıyor. Haziran ayında kapılarını ziyarete açan Lara Beach Park’taki sergi 15 Kasım 2013’de düzenlenecek Yıkım Şenliği’ne kadar her gün 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.