"İbrahim Kalın görevden alınabilir"

"İbrahim Kalın görevden alınabilir"

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı ve Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın görevinden alınabileceği iddialarını köşesine taşıdı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı ve Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Takan, iddiasını Beştepe'deki kaynağına dayandırırken "Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Beştepe'deki görevinden alınabileceğini" iddia etti.

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, İbrahim Kalın ve Beştepe'deki yaşanacak görev değişikliği ile ilgili son sözün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından söyleneceğini öne sürdü.

Takan'ın "İbrahim Kalın gidici mi?.." başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Sohbet döndü dolaştı sarayın içine geldi. Saray kaynağım, "Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yakında Cumhurbaşkanı sözcüsü olabilir" dedi. Şaşkınlığımı gizleyemedim. "İbrahim Kalın ne olacak" diye sorduğumda, "Büyükelçilik görevi verilebilir" diye yanıtladı. Diğer sorularımı yanıtsız bıraktı ve ekledi "bundan sonra senin bile inanamayacağın operasyonlar duyarsan hiç şaşırma..."

 

İşin peşini bırakmamaya karar verdim. Güvendiğim başka bir saray kaynağıma müracaat ettim. Fahrettin Altun'un Cumhurbaşkanlığı sözcülüğüne düşünüldüğünü teyit etti. Bu değişiklik gerçekleşirse İbrahim Kalın'ın yeni görev yeri ile ilgili kesinleşen bir şey olmadığını ifade etti. MİT olabilir, Büyükelçilik olabilir veya bir başka görev yeri... İbrahim Kalın'ın ismi bir ara MİT Başkanlığı için çokça geçiyordu. Ancak, Hakan Fidan'a uygun bir yer bulunamadığı için gündemden düşmüştü.

24 Haziran seçimlerinin ardından gerçekleşen yeni yapılanma ile beraber, ince bir temizlik yapıldığı dikkatimi çok çekiyordu. Erdoğan'ın en yakın halkasından Mustafa Varank'ın Sanayi Bakanı yapılması... Cumhurbaşkanı basın baş danışmanı Lütfullah Göktaş'ın Vatikan'a elçi atanması... Son olarak da, İbrahim Kalın'ın saraydan ayağının kayabileceğine ilişkin söylentiler... Bir de bunlara, yine saraydan duyduğum Cumhurbaşkanı özel kalem müdürü Hasan Doğan'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterileceğiyle ilgili iddiaları ekleyelim...

 

Sohbet ettiğim saray danışmanı arkadaşıma rahip Brunson'u da sordum. "Bu aralar neden gündemden düştü" diye işi kurcalamaya çalıştım. "Döviz kurlarıyla pek ilgilenmiyorsun herhalde" diyerek kahkaha ile cevap verdi. Yeni oluşturulan Cumhurbaşkanlığı kurullarının atamalarının hâlâ neden tamamlanmadığı sorumu ise, "kimse kimseye güvenmiyor. Her gelen isme mutlaka bir veya birkaç isim itiraz ediyor" dedi.

Saray içinde yapılacak değişikliklerle ilgili teyidini alamadığım birçok iddia kulislerde dolaşıyor... İbrahim Kalın'a, Fahrettin Altun'a, Hakan Fidan'a, Hasan Doğan'a ne olacak?..

Bana öyle geliyor ki; son sözü Emine Hanım söyleyecek!.."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.