Hocanın eleştirdiğini bugün de yapanlar var

Hocanın eleştirdiğini bugün de yapanlar var

Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Taner Serin, Nasreddin Hoca'nın fıkralarında dikkati çekerek eleştirdiği yanlışları bugün de yapanlar olduğunu söyledi.

Taner Serin, Nasreddin Hoca'nın doğumunun 800. yılının bu yıl boyunca yurt içi ve dışında çeşitli etkinliklerle kutlandığını söyledi.
Nasreddin Hoca'yı anma etkinlikleri istenen boyutlarda yapılamasa da yine de güzel bir yılın geride kaldığını ifade eden Serin, gelecek yıl da hem Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği'nin kuruluşunun hem de Nasreddin Hoca Şenlikleri'nin başlamasının 50. yılı olması dolayısıyla Nasreddin Hoca'nın yine gündemde olacağını belirtti.
Çağdaşı olan Mevlana'nın Mesnevi başta olmak üzere arkasında yazılı kaynaklar bırakarak bugüne ulaşmasına rağmen Nasreddin Hoca'nın bugünlere yazılı bir eser vermeden geldiğine dikkati çeken Serin, bu durumun Nasreddin Hoca'nın mizah anlayışındaki derinliği ve toplumla ilgili ne kadar güçlü analiz yapabildiğini ortaya koyduğunu ifade etti.
Nasreddin Hoca'nın kıvrak zekasıyla, hoşgörüsüyle mizah anlayışıyla ve eleştirel yaklaşımıyla 8 asır sonra da adından söz ettirdiğini belirten Serin, ''Nasreddin Hoca fıkralarını hemen herkes bilir ancak pek çok kişi Nasreddin Hoca'nın fıkra ve kıssalarında vermeye çalıştığı mesajların farkına varamayabilir'' dedi.
Hoca'nın temel felsefesinin güldürürken düşündürmek olduğunu kaydeden Serin, şöyle konuştu: ''Nasreddin Hoca'nın fıkraları, kendisinden sonra ona yakıştırılan anlatılar da eklenerek günümüze kadar ulaşmış, halkın içinde yaşamaya devam etmektedir. Nasreddin Hoca'nın mesajlarına dün olduğu gibi bugün de ihtiyacımız var. Çünkü, Nasreddin Hoca'nın fıkralarında dikkati çekerek eleştirdiği yanlışları bugün de yapanlar var. Onun mesajları bugün de toplumumuza yön verebilir. Yeter ki Nasreddin Hoca'yı bugün de çocuklarımıza öğretelim, onu yaşayalım. Nasreddin Hoca'dan bugün de ders alarak topluma eleştirel gözle, hoşgörüyle bakabilmeliyiz.''
Nasreddin Hoca'nın kendi fıkraları ile sonradan kendisine atfedilen fıkraların adeta birbiriyle bütünleşmiş olduğunu bildiren  Serin, ''Nasreddin Hoca'nın gerçek fıkralarını bulup ayıklayalım gibi bir yaklaşım, onu kısıtlamak olur. Bu nedenle tüm Nasreddin Hoca fıkralarına, hepsi bu toplumda türetildiği için, sahip çıkmalıyız'' diye konuştu.
Serin, gelecek yıl gerçekleştirilecek Nasreddin Hoca Şenlikleri'nin daha geniş katılımlı yapılması için tüm resmi ve sivil kurumların desteğini isteyeceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.