Herkes adil olmalıdır

Herkes adil olmalıdır

Demirlek: TFFye bağlı kurullar, anlamlandıramadığımız uygulamaları ile camiamızda derin yaralar açmışlardır. Uygulamalarıyla MHK, camiamız ve spor kamuoyunda inandırıcılığını yitirmiştir

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Genel Başkanı Bülent Demirlek, 14 Şubat 2008’de göreve gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK), başlangıçtaki söylemlerinin tersine hareket ederek, hakem camiasına büyük zararlar verdiklerini iddia etti. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) Levent’te bulunan merkezinde basın mensuplarının karşısına çıkan TFFHGD Genel Başkanı Bülent Demirlek, yönetim kurulu üyeleri Yıldıray Arslan, Kadir Özdemir, Vedat Yüksel, Murat Söylemez ve Çetin Sarıgül’le birlikte bir açıklama yaptı.
Federasyon ve MHK’nın uygulamalarıyla hakem camiasına hayal kırıklığına neden olduğunu savunan Demirlek, “Daha önce, faal hakemlerin dernek yönetimlerinde olmalarını istemediklerini, kendilerinin de dernek işlerine karışmayacaklarını, adalet mekanizması içinde tüm hakemlere eşit mesafede olacaklarını MHK olarak beyan ettiler. Bu söylemleri neticesinde de camiamız bir umut ve beklenti içine girdi. Ama ne var ki bu söylemleri sözde kalmış, icraatlarıyla da tam tersi hareket etmişlerdir. TFF’ye bağlı kurullar, anlamlandıramadığımız uygulamaları ile camiamızda derin yaralar açmışlardır” diye konuştu.
Hakem camiasının siyasetin içine çekilmemesi gerektiğini söyleyen Demirlek, “Bizler camiamızı oluşturan bireylerin, kimsenin adamı olmaması gerektiğine inanan kişileriz. Camiamızın her türlü kulüp ve yönetim çatışmasına uzak, özellikle siyasete bulaşmadan hareket etmesi gerekmektedir” dedi. Demirlek, MHK’nın tüm söylemlerine rağmen ilk iş olarak il hakem ve gözlemcilerinde değişikliklere gittiğini, liyakate göre değil adamcılığa göre atamalar yaptığını savunarak, “Daha önce çeşitli nedenlerle derneğimizden ihraç edilen ve disiplin soruşturması geçiren kişiler, il hakem kurullarına başkan veya üye olarak atanarak hakemlerin başına getirilmişlerdir. Amaç, sistemli bir şekilde örgütlenmedir. Tüm yaşananlar sonucunda camiayı ikiye bölen uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalarıyla da MHK, camiamız ve spor kamuoyunda inandırıcılığını yitirmiştir” iddiasında bulundu.
TÜRK HAKEMLİĞİ SEKTEYE UĞRATILMIŞTIR
Bülent Demirlek, MHK’nın uygulamalarıyla birçok hakemin hakkını yediğini savunarak, “Türk hakemliği sekteye uğratılmıştır. İki ay içinde hazırlanan talimatla, 3 yıl süre içinde düşürüleceği belirtilen hakem sayısı, bir anda indirilmiş ve 400’e yakın hakem klasman dışı bırakılmıştır. Hakem kadrolarını bu şekilde objektif kriterlerden uzak bir şekilde düzenleyen kadrolar, hakem yönetimlerine eleştiriler geldiğinde de ne yazık ki, (Elimizdeki malzeme bu) demekten geri kalmamışlardır” ifadelerini kullandı.
TFF ve MHK’nın talimatları hazırlarken TFFHGD’nin görüşlerini almamalarından yakınan ve derneklerinin yok sayılmak istendiğini söyleyen Demirlek, federasyonun, taahhüt ettiği yardımları dahi açıklamada bulunmaksızın yerine getirmediğini belirtti ve “Hakem camiası siyasetin içine sokulmuştur” dedi. Demirlek, derneklerinin il seçimlerine yapılan müdahalelerden duydukları rahatsızlıkları dile getirirken, seçimlerini iptal ettikleri bazı illerin genel kurullarından da görüntüleri basın mensuplarıyla paylaştı.
GELİNEN NOKTA, SÖZÜN BİTTİĞİ NOKTADIR
Selçuk Dereli’nin yapılan müdahalelere tepki amacıyla TFFHGD Genel Başkanlığı görevinden istifa ettiğini söyleyen Demirlek, Hatay ilinde bazı hakemlerin mezhepleri nedeniyle görev alamadığını da aktararak, “Hakem camiasının bugün geldiği nokta, sözün bittiği noktadır. Bu yaşananlarda sorumluluğu olanları camiamız hiçbir zaman unutmayacaktır. Türk futbol hakemlerinden adalet bekleyenler, önce kendileri adil olmalıdır” şeklinde konuştu.
BENİMLE İLGİLİ BİR ŞEY VARSA AÇIKLANSIN
Toplantının son bölümünde kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bülent Demirlek, yaklaşık 13 aydır görev alamıyor olmasının hatırlatılması üzerine, bu konuyla ilgili hukuksal çalışmaların sürdüğünü aktardı. Vedat Yüksel ve Cem Deda ile birlikte hukuksal başvuru aşamasında olduklarını söyleyen Demirlek, şöyle konuştu: “Ben dimdik ayaktayım ve mücadelemi sonuna kadar yapacağım. İftiralar, karalamalar kolay. Somut bir şey istiyoruz. Eğer benimle ilgili bir şey varsa açıklansın. Bu hesap hareketi veya telefon konuşması, görüntü kaydı olabilir. Ortaya bir belge çıkarsa, İzmir Saat Kulesi önünde kendimi asacağımı söyledim. Ben 16 yıldır hakemim ve 1 yıldır görev alamıyorum. Beni Oğuz Sarvan veya Mahmut Özgener hakem yapmadı ki. Kim ne biliyorsa açıklasın. İftira atarak, pislik atarak olmaz bu işler.”
Demirlek, bu sezon ligde sıklıkla yaşanan hakem hatalarının sorulması üzerine ise hakem arkadaşlarının kafasının rahat olmadığını belirterek, “Hata yapma korkusu, hata yapılmasına neden oluyor. Ya Bülent Demirlek’e, Vedat Yüksel’e yapılan bana da yapılırsa diye düşünüyor. Hakemler rahat değil” dedi. Bülent Demirlek, kendileriyle ilgili yorumlarda “Haluk Ulusoy’un hakemleri” şeklinde yapılan değerlendirmelere de tepki gösterdi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.