Her 100 belediyeden 60'ı kapanacak!

Her 100 belediyeden 60'ı kapanacak!

13 yeni ilin katılmasıyla büyükşehir sayısını 29'a çıkaran yeni yerel yönetim yasası Meclis'ten geçti. Yeni yasa ile 2000'deki her 100 belediyeden 60'ı 2014 yılından itibaren kapanmış olacak.

Meclis 16 günlük zorlu mesainin sonunda, 2000'li yılların en kapsamlı yerel yönetim değişikliğini dün sabaha karşı kabul etti.

2000'de 3 bin 228 olan belediye sayısı, 2014'teki yerel seçimle bin 384'e düşecek. 100 belediyenin işini 40'ı yapacak. İçişleri Komisyonu'nda 14 Ekim'de gündeme alınıp 21 Ekim'de çıkarılan yasa, Genel Kurul'da da 7 gün görüşüldü.

Yeni yasayla Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir oldu. Büyükşehir kurulması, ilçe belediyesi oluşturulması, belediyelerin parçalanması ve tasfiyesine ilişkin hükümler ilk yerel seçimden itibaren uygulanacak. Büyükşehir sınırının çizilmesinde geçmişte kilometre çapıyla hesaplanan pergel yöntemi terk edilerek "geniş ölçek" getirildi.

Hürriyet'ten Deniz Gürel'in haberine göre ; İstanbul ve Kocaeli'de olduğu gibi 27 büyükşehirin sınırı da şehirlerin mülki sınırıyla aynı oldu. Nüfusu 750 binin altında kalan iller bundan sonra büyükşehir olamayacak. 750 bini geçenler de yasayla büyükşehire yükseltilecek.

16 BİN KÖY ŞEHİRLİ OLDU

Son değişiklikle bin 591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliği sona erecek. 29 şehirde il özel idaresi kapatılacak. Kapatılan beldelerden 559'u büyükşehir dışında, bin 32'si ise büyükşehirde bulunuyor. Beldeler mahalleleriyle, köyler ise mahalle olarak ilçe belediyelerine katılacak. Nüfusu 500'ün altında mahalle kurulamayacak. Kapatılan belediyelerdeki personel kamu kurumlarına dağıtılacak. İl özel idarelerinin yerine, büyükşehirlerdeki tüm yatırımları izleyip denetleyen Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kuruldu. Bu başkanlıklar valilere bağlı olacak, ancak bütçelerini Başbakan onaylayacak.

Yeni şehirliye 5 yıl avans

Mahalleyi dönüşen köylerde, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılardaki işletmeler ile bakkal, manav, berber, fırın, kahve, lokanta, pansiyonlar, büfeler işletme ruhsatı almış sayılacak. Buradaki vatandaşlar 5 yıl emlak vergisi, belediye gelir vergisi, harç ve katılım payı ödemeyecekler. Su ücreti de 5 yıl en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.