Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için tehdit

Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için tehdit

Çocukların araçta ön koltukta oturmaları durumunda hava yastığının kendileri için büyük tehdit olduğu vurgulanarak, çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğu belirtildi.

Hava yastıklarının önden ve öne yakın çarpmalar için tasarlanmış güvenlik donanımları olduğuna dikkat çekilen Konya Trafik Platformu’nun hazırladığı raporda, hava yastığının kafa ve göğüs yaralanmalarını azaltmak üzere ve çarpmanın şiddeti orta ya da ciddi düzeyde ise açılacak şekilde tasarlandığı ifade edildi. Bu yüzden hava yastığının yaklaşık olarak 20 kilometre/saniyenin üzerindeki hızlarda meydana gelen çarpmalarda açılacağı belirtildi.

Hava yastığının görevini yerine getirebilmesi için, içinde tutulduğu hazneden saatte yaklaşık 320 kilometre/saniyeye eşit bir hızla çıktığı dile getirilerek, bunun özellikle çocuklar olmak üzere çok yakın oturan kişilere zarar verebilecek çok büyük güç anlamına geleceğine işaret edildi.

HAVA YASTIĞI ÖN KOLTUKTA OTURAN ÇOCUKLAR İÇİN TEHDİT

Hava yastıklarının aracın ön koltuğunda seyahat etmekte olan küçük çocuklar için bir tehdit oluşturduğu vurgulanan raporda, şöyle denildi: “Çalışmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bir otomobilde maksimum güvenlik için şu önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir. Bir çocuk asla ön koltukta geriye dönük çocuk koltuğu içinde seyahat etmemelidir. Çünkü çocuk koltuğu bu durumda fırlayan hava yastığına çok yakın bir konumdadır. Ön koltukta oturan çocuklar eğer emniyet kemeri uygun olmayan bir şekilde bağlanmışsa, emniyet kemeri yoksa, doğru pozisyonda oturmuyorlarsa ya da emniyet kemerinin doğru bağlanması için boyları çok küçükse ölümcül bir risk altındadırlar. Bir çarpma anında kolayca öne fırlayabilirler ve şişen hava yastığı başlarına ya da boyunlarına şiddetle çarpabilir.”

HAVA YASTIĞI YALNIZCA TAMAMLAYICI BİR ÖNLEMDİR

Çocuklar için en önemli olanın yön, yaş ve boylarına göre uygun çocuk güvenlik koltuklarında kemerleri bağlı olarak arka koltukta oturmaları olduğuna dikkat çekilen raporda, “Sürücü ve tüm yetişkin çocuklar, özellikle boyu 150 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir başka deyişle hava yastığı, aracın ön kısmının bir yere çarpması halinde açılmak üzere tasarlanmıştır. Aracın yuvarlanması, yandan, arkadan çarpma halinde ya da düşük hızlardaki çarpışmaları için tasarlanmamıştır” ifadeleri kullanıldı.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.