Haksen: İş Kazaları Kader Değil, Tedbirsizlikten Meydana Geliyor

Haksen: İş Kazaları Kader Değil, Tedbirsizlikten Meydana Geliyor

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, iş kazalarının kader olmadığını, tedbirsizlik sonucu meydana geldiğini söyledi.HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, İstanbul Mecidiyeköy’deki inşatta meydana...

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, iş kazalarının kader olmadığını, tedbirsizlik sonucu meydana geldiğini söyledi.

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, İstanbul Mecidiyeköy’deki inşatta meydana gelen iş kazası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Sendikasız işçi çalıştırmanın en büyük iş kazası olduğunu, alınacak tedbirlerle iş kazalarının yüzde 98 oranında önlenebileceğini belirten Çivi, söz konusu tedbirlerin alınması ve izlenmesinde iş yerinde örgütlü sendikaların da sorumluluğu olduğunu söyledi.

Çivi, “Taşeronlaşmanın en yoğun olarak yaşandığı inşaat sektörü, sendikalı işçi oranı açısından en düşük seviyededir. Diğer taraftan ölümle sonuçlanan iş kazalarında da inşaat sektörü en ön sırada bulunmaktadır. Bu durum bir tesadüf olamaz.” dedi. İş kazalarının önlenmesine ilişkin olarak iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında son derece önemli düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Çivi, işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini, maliyeti artıran bir unsur olarak değerlendirmeleri sonucu gerekli tedbirlerin alınmadığını söyledi.

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DENETİMİ BAĞIMSIZ OLMALI”

Çivi, mevcut mevzuata göre iş güvenliği uzmanlarının işveren tarafından istihdam edilen personel statüsünden çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu konudaki denetim yetkisi bağımsız kişi ve kuruluşlara verilmelidir.” ifadesini kullandı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.