Hakemlik hala gözde

Hakemlik hala gözde

Yapılan eleştirilere rağmen futbol hakemliği gözde meslek olmayı sürdürüyor TFF, Futbol Geliştirme Merkezinin herkes için futbol hakemliğine 10 binden fazla başvurunun olduğu açıkladı

Futbolda hakemlerin kulüp yöneticileri tarafından sürekli eleştirilmesi ve tartışmaların odağı olmalarına rağmen hakemlik mesleği gözde olmayı sürdürüyor. Futbol Federasyonu Futbol Geliştirme Merkezi’nin, “Herkes İçin Futbol” projesi kapsamında açacağı hakemlik kurslarına 10 binden fazla başvurunun olduğu bildirildi. Futbol Geliştirme Merkezi Direktörü Ahmet Güvener, bu kadar fazla başvuru beklemediklerini belirterek, “Bu kadar büyük ilginin olması ilginç, buna seviniyoruz” dedi.

Güvener, yaptığı açıklamada, sayının fazla olmasının ilgilerini çektiğini ifade ederek, “Tabi bunun bir nedeni sanıyorum hiçbir sorumluluk almadan internet üzerinde başvuruların olmasıdır. Kurs zamanı geldiğinde bunların bir bölümü vazgeçecektir. Yine de rakamın yüksekliği ilgimizi çekti. Sayının 10 bine ulaşmasını beklemiyorduk. Ayrıca başvuru sayısı azalmıyor. Günde 120 başvuru oluyor. Bu ciddi bir rakam” diye konuştu. Ahmet Güvener, bu işin gönüllü olduğunu, bu nedenle ilginin fazla olmasının kendilerini sevindirdiğini ifade ederek, “Futbol sevdalısı kişiler hakemlik mi yapmak istiyor, yoksa ekstra bir kazanç mı düşünüyorlar bilemiyoruz, ancak kursa katılacaklar kuralları bile öğrense bu bir kazanç” dedi.
Kursları bu hafta sonu başlatacaklarını kaydeden direktör Güvener, şunları söyledi: “İstanbul’daki pilot kursla bu projeyi başlatıyoruz. Şu aşamada ayda 10-15 kurs açarak 2 bin kişiyi kursa almayı düşünüyoruz. Böyle başvuru olursa kurs sayısını 20-25’e kadar çıkarabiliriz. Türkiye’nin her ilinde 25 başvuru olduğu takdirde kurs vereceğiz. Kursa katılanlar çeşitli eğitimlerden geçecek. Aşama aşama kurallar daha detaylı anlatılır. İlk aşamada katılanlar derin analiz bilgilerine sahip olmayacak. Amacımız yavaş yavaş ilerlemek. Kursa katılanların bir bölümü yavaş yavaş belli seviyeye gelecekler. Turkcell Süper Lig hakemliği 10 yıllık bir süreçtir. Ayrıca tahminlerimizin üstünde başvuru olmasının nedenlerini araştırıyoruz. Bakalım ne kadarı gerçekten hafta sonunu ayırıp bu kurslara katılacak.” Ahmet Güvener, başvuruların içinden 2-3 bin hakem kazandırmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.
HERKES İÇİN FUTBOL HAKEMLİĞİ
Futbol Geliştirme Merkezi’nin gerçekleştirdiği Herkes İçin Futbol Projesi kapsamında açılacak kurslara katılacaklar ilk aşamada internet üzerinden eğitim alacak. Kursa katılacaklar gösterecekleri performans ve ilgiye göre bundan sonraki aşamalarda amatör, profesyonel liglerde görev alma şansını yakalayacak. Kursiyerlerin bazıları FIFA hakemliğine kadar ulaşabilme şansına da sahip olacak.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.