Hak-iş: Sorumluların Tespit Edilerek Yargı Önüne Çıkarılmasını Temenni Ediyoruz

Hak-iş: Sorumluların Tespit Edilerek Yargı Önüne Çıkarılmasını Temenni Ediyoruz

Hak-İş Genel Başkan Vekili Mustafa Toruntay, gerekli önlemler alınmadığı, denetim zaafı giderilmediği, cezalar caydırıcı olmadığı sürece Mecidiyeköy’deki gibi yaşanan bu tür kazaların gündemden hiç düşmeyeceğinin bir kez daha ortaya...

Hak-İş Genel Başkan Vekili Mustafa Toruntay, gerekli önlemler alınmadığı, denetim zaafı giderilmediği, cezalar caydırıcı olmadığı sürece Mecidiyeköy’deki gibi yaşanan bu tür kazaların gündemden hiç düşmeyeceğinin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Toruntay, sorumluların biran önce tespit edilerek yargı önüne çıkarılması ve gerekli cezayı almasını temenni ettiklerini ifade etti.

İstanbul Mecidiyeköy’de yapımı devam eden Torun Center inşaatında meydana gelen facia sonucu hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Mustafa Toruntay, yaptığı yazılı açıklamada, “Soma’da kaybettiğimiz canlarımızın acısı henüz tazeyken yaşadığımız bu olay, iş kazalarının en önemli gündem maddelerimizden biri olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.“ dedi.

Gerekli önlemler alınmadığı, denetim zaafı giderilmediği, cezalar caydırıcı olmadığı sürece bu tür kazaların gündemimizden hiç düşmeyeceğinin bir kez daha ortaya çıktığını dile getiren Hak-İş yöneticisi, sendikalaşma ve örgütlenmenin önünün açılması, denetimlerin artırılması ve iş kazalarının önüne geçilmesini istedi.

Hak-İş Genel Başkan Vekili Toruntay, şunları ifade etti: “Soma’da kaybettiğimiz canlarımızın acısı henüz tazeyken yaşadığımız bu olay, iş kazalarının en önemli gündem maddelerimizden biri olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Her yıl yüzlerce, binlerce insan, koruyucu önlemlerin alınmadığı ya da ihmal edildiği veya denetimlerin yetersiz olduğu iş yerlerinde ortaya çıkan ‘kazalar’ sonucunda hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı, denetim zaafı giderilmediği, cezalar caydırıcı olmadığı sürece bu tür kazaların gündemimizden hiç düşmeyeceği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Sendikalaşma ve örgütlenmenin önü açılmalı, denetimler artırılmalı ve iş kazalarının önüne geçilmelidir. Bütün sektörler iş sağlığı ve güvenliği bakış açısıyla yeniden gözden geçirilmelidir. Sorumluların biran önce tespit edilerek yargı önüne çıkarılması ve gerekli cezayı almasını temenni ediyoruz.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.