Hacıbektaş’ta 50. Yıl Heyecanı

Hacıbektaş’ta 50. Yıl Heyecanı

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bu yıl 50’ncisi düzenlenecek Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri dolayısıyla Türkiye’nin değişik yörelerinden binlerce Alevi-Bektaşi inancını taşıyan vatandaşlar ilçeye akın ediyor.

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bu yıl 50’ncisi düzenlenecek Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri dolayısıyla Türkiye’nin değişik yörelerinden binlerce Alevi-Bektaşi inancını taşıyan vatandaşlar ilçeye akın ediyor.

Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, 50. yıla özel olarak birçok etkinlik düzenleyeceklerini aylar öncesinden resmi internet sitesi ve basın kuruluşları aracılığı ile ilan etmelerinin ardından geçen yıllara göre iki katından fazla ziyaretçi beklediklerini söyledi. Selmanpakoğlu, şenliklere ilginin göstergesi olarak bir haftada sadece Çilehane’ye gelen ziyaretçi sayısının 15 bini, Hacıbektaş Veli Müzesi’ni ziyaret edenlerin sayısının ise 30 bini geçmesini örnek gösterdi.

50. Ulusal, 24. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri'nin resmi açılış programının 16 Ağustos Cuma günü saat 10.00’da gerçekleşeceğini kaydeden Selmanpakoğlu, devlet erkanından Kültür ve Turizm Bakanı’nın gelmesini beklediklerini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcılarının geleceğini, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve temsilcilerinden de önemli bir katılım olacağını söyledi. 50. yıl olması dolayısıyla resim, panel, tiyatro, müzik, ozanlar geçişi gibi birçok yeniliği içeren bir program hazırladıklarını kaydeden Selmanpakoğlu, böylelikle izleyenlere alternatifler oluşturduklarını kaydetti.

Vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına özel önem verdiklerini ifade eden Selmanpakoğlu, “Geçtiğimiz yıllarda kurduğumuz çadırlarla ilgili sabah sıcak, gece saatlerinde ise soğuk olduğu şikayetleri alıyorduk. Bu nedenle aldığımız karar sonrasında çadırlardan ziyade pansiyonların, okulların, dershanelerin vatandaşlara uygun fiyatlarla kiralanmasını sağladık. Ayrıca vatandaşlarımızdan evlerinin bir bölümünü kiralamalarını istedik. İlçemizde Nevşehir Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksekokulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan öğrencilerin kalması için özellikle pansiyonlar açılıyor. Bundan dolayı barınma konusunda fazla bir sıkıntı yaşanmayacak. Bazı vatandaşlarımız kendileri çadır kuruyor. Bir kısmı da programa göre günü birlik gelip gidiyor.” dedi.

BEŞTAŞLAR VE DELİKLİ TAŞ GÖZDE

İlçeye gelen Alevi–Bektaşi inancını taşıyan vatandaşlar, ilçede ilk olarak Hacı Bektaş-ı Veli'nin türbesinin de bulunduğu Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi’ni ziyaret ediyor. Aslanlı Çeşme'den su içen ziyaretçiler; ünlü Halk Düşünürü Hacıbektaş Veli’nin yaşamına ilişkin değerlerin sergilendiği müze içerisindeki mekanları büyük bir ilgi ile geziyor. Müze duvarlarına el süren ziyaretçiler ikinci avludaki Aslanlı Çeşme'den akan suyu içerek huzur buluyor. 3 kurnalı mermer aslan heykelinin ağzında akan suyun, çok sayıda hastalığa iyi geldiği ve içenlere de huzur verdiğine inanılıyor.

Hacıbektaş ilçesine gelenler, Hacıbektaş Veli’nin içerisinde inzivaya çekildiği bir mağaranın da bulunduğu Çilehane bölgesindeki delikli taşı da mutlaka ziyaret ediyor. İlçe merkezinin 3 kilometre doğusundaki Çilehane’de bulunan delikli taşın içinden geçenlerin günahsız olduğuna inanılıyor. Hacıbektaş inancına göre, günahı olan delikli taştan geçemiyor. Delikli taştan geçmek için zayıf veya şişmanlık gibi fark gözetilmiyor. Bu alanı ziyaret eden herkes oldukça küçük olan delikten geçmek için yoğun çaba harcıyor. Bu küçük delikten geçemeyen insanların ise kesinlikle adak adaması ve bunu da yoksullara dağıtması gerekiyor.

Çilehane bölgesinde başta Hacıbektaş Veli olmak üzere Yunus Emre, Aşık Mahsuni, Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni’nin heykeli bulunuyor. Vatandaşlar, yüreği temiz herkesin taştan rahatlıkla çıkabileceğini, çıkamayanların ise kendilerini nerede hataları olduğunu düşünmeleri gerektiğini belirtti. Pir Hacıbektaş Veli’nin karanlıkta çile çektiğini, bir aydının neden karanlıkta kaldığını sorması üzerine de taşların arasında bulunan deliği açtığını kaydeden vatandaşlar, burada özlerini sorguladıklarını ifade etti. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.