Güneydoğu'nun Bütün Renkleri Diyarbakır Valiliğinin İftar Sofrasında Buluştu

Güneydoğu'nun Bütün Renkleri Diyarbakır Valiliğinin İftar Sofrasında Buluştu

Güneydoğu'nun farklı din ve mezheplerine mensup kanaat önderleri ile sivil toplum kuruluşları Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi.

Güneydoğu'nun farklı din ve mezheplerine mensup kanaat önderleri ile sivil toplum kuruluşları Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi. Programa Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, Mardin ve Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen, Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, çok sayıda İslam alimi, müderris, sivil toplum kuruluşunun başkanı ile işadamları katıldı. İftar yemeğinden sonra ise farklı din ve inançlardan oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, Türkçe, Kürtçe ve Arapça ilahiler seslendirdi.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki Demirok Tesisleri'nde verilen iftar yemeği Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başladı. İftar yemeğinden sonra bir konuşma yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, programa katılan herkesin bir ünvanı olduğunu ancak ortak ünvanın 'kardeşlik' olduğunu dile getirdi. Bütün semavi dinlerin ortak amacının insanlığın iki cihan saadetini temin etmek olduğunu belirten Kıraç, Hz Muhammed(S.A.V)'in Veda Hutbesi'nde sadece Müslümanlara değil bütün insanlığa seslendiğini kaydetti. Vali Kıraç, Hz. Peygamberin mesajında insanoğluna hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünü benimsetme çağrısında bulunduğunu belirtti.

Vali Kıraç, "Allah'a inanan farklı dinlerin, farklı inanışlardan, farklı kültürlerden insanların biraraya geldiği bu program zenginliğimizi ortaya koymaktadır. Bu program aramızdaki sevgi ve kardeşlik köprülerinin sağlamlaştırılmasını, farklılıklarımızın zenginliğimizi olgunlaştırdığını idrak ettirerek ortak değerlerimizi ön plana çıkarmasını ve nihayetinde huzur ve barış ortamının tesisi için hep birlikte el ele gönül gönüle gayret sarf etmemiz gerektiğini bize hissettirmektedir." diye konuştu.

Diyarbakır'ın birçok medeniyetin izlerini üzerinde yansıtan tarihi surların üzerindeki semboller arasında bulunan güvercin ve zeytin ağacının, barışın ve birlikte yaşamın öneminin tarihin o dönemlerinde de çok net bir şekilde anlaşıldığını belirten Vali Kıraç, "Surlardaki figürler birlikte huzur, barış ve hoşgörü içerisinde bir yaşam sürdürmenin imkanını uzakta aramamamız gerektiğini bizlere göstermektedir." dedi. Vali Kıraç şunları söyledi: "Çünkü insanlık burada barışı kardeşliği 9 bin yıldır yaşamıştır. Özlemini çektiğimiz kardeşliğin uzaklarda olmadığını, bunu kendi öz değerlerimizde aramamız gerektiğini bizlere göstermektedir. Bu zengin kültürel miras ve insanı merkezine alan kültürel değerlerimiz bizi birbirimize bağlayan, birlikteliğimizi pekiştiren en sağlam bağ olarak görülmektedir." şeklinde konuştu.

Mardin ve Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen de konuşmasında önemli bir günde bir araya geldiklerini belirtti. Özmen, beraberliği ve birlikteliği sergileme fırsatının yakalandığını belirterek, "Mardin'den sevgi, saygı ve dayanışma mesajını getirdim. Müslüman kardeşlerimin Ramazan Bayramı'nı şimdiden en içten dileklerimle kutluyor, bayramın Türkiyemize ve dünyamıza barışın simgesi olmasını diliyorum." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.