Güney Kore’de İstihbarat Krizi Büyüyor

Güney Kore’de İstihbarat Krizi Büyüyor

Güney Kore’de Milli İstihbarat Servisi (NIS) merkezli tartışmalar büyüyerek devam ediyor.

Güney Kore’de Milli İstihbarat Servisi (NIS) merkezli tartışmalar büyüyerek devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Seul Merkez Bölgesi Savcılık Ofisi, NIS eski Şefi Won Sei-hoon hakkında soruşturma başlattıklarını duyurmuştu. Eski istiharatçı, geçen sene yapılan 19 Aralık devlet başkanlığı seçimlerine müdahil olmakla suçlanmıştı. Alınan bilgiye göre Won'un, bazı istihbarat çalışanlarına, Kuzey Kore sempatizanı olarak gördüğü liberal adaylar hakkında seçim öncesi internet üzerinden karalama kampanyası yapması için talimat verdiği iddia edilmişti.

Krizin büyümesi iktidardaki Seanuri Partisi ile ana muhalefet Demokrat Partiyi karşı karşıya getirdi. Muhalefetteki partiler, NIS üzerinden bazı reformlar yapılmasını ve eski Şef Won dışında olaya müdahil olan istihbatraçılar hakkında hukuki işlem başlatılmasını istedi.

İktidardaki Seanuri Partisi söz konusu skandalla ikiye ayrıldı. Partinin ileri gelenleri tartışmalarda tarafsız kalınmasını tercih ederken, eski Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın yakın çevresinden olan milletvekilleri NIS'in tartışmaların odak noktasında olmasından dolayı rahatsız olduklarını ifade etti. Yapılan görüşmeler sonucunda iki parti de seçimlere müdahil olan tüm kurum çalışanları hakkında hukuki süreç başlatacağını duyurup, komisyon çalışmaları ile NIS'e bazı reformlar uygulanacağını bildirdi.

Soruşturmanın eski Seul Emniyet Müdürü Kim Yong-pan'a kadar uzanması sebebiyle Demokrat Parti, NIS'ın seçimlere müdahale olmasında iktidar partisinin de payı olduğunu ileri sürdü. Demokrat Parti, Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin bir an evvel halktan özür dilemesini talep ederken, yeni atanan NIS Şefi Nam Che-jun'un da siyasi meyli olmasından dolayı görevinden alınmasını istedi.

İktidardaki Seanuri Partisi, istihbarat servisinde bazı reformların gerekliliğini kabul ederken, yaşananlardan kendilerinin sorumlu tutulmasını manasız olarak nitelendiriyor.

Öte yandan Devlet Başkanı Park, istihbarat krizini geniş çaplı ele almak için Devlet Başkanlık Sarayı Mavi Köşk'te üst düzey bir görüşme teklif etti. İktidar ve ana muhalefet partisi genel başkanları ve grup başkan vekilleri ile yapılacak görüşmeye Demokrat Parti katılmayacağını bildirdi. Park krizden dolayı halktan özür dilemedikçe meydanlardan ayrılmayacaklarını söyleyen Demokrat Parti Lideri Lee Han-gil, görüşmenin sadece Park ve aralarında olması halinde icabet edeceklerini söyledi.

Başkent Seul'de son zamanlarda sık sık gösteriler yapılıyor. Çong-gye Nehri Meydanı'nda yapılan mumlu gösteriye Demokrat Parti'den bir çok milletvekili katıldı. Yapılan gösterilerde NIS'de bir an evvel reform yapılması gerektiği savunulurken, Devlet Başkanı Park'ın halktan özür dilemesi isteniyor. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.