"Güçlü eğitim güçlü ülke demektir"

"Güçlü eğitim güçlü ülke demektir"

Saadet Partisi Meram İlçe Kadın Kolları 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle program düzenledi

Meram Kadın Kolları Başkanı Zeynep Özdoğan, "Saadet Partisi Kadın Kolları olarak, insan yetiştirmek ve geleceğimizi inşa etmek için gayret sarf eden tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyoruz" dedi.

"Eğitim öğretim bir ülkenin en önemli ve en öncelikli meselesidir.Güçlü eğitim, güçlü ülke demektir" diyen Özdoğan, şunları söyledi: " Yüce Milletimiz, insanlığa öncülük eden bilim insanları yetiştirmiştir. Bu insanlar yüzyıllarca dünyaya ışık tutmuştur. Bugün ise kendi medeniyetine yabancı olan, sadece  alan bilgisi ile eğitim veren sistem, yeni nesillerle kadim bir medeniyet arasında köprü kuramamaktadır.  Eğitim sistemimiz öğrencilere sadece bilgi yüklemeyi amaçlayan ezberci bir sistemdir. Yorum ve analiz yapabilen, iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı, faydalı ile zararlıyı birbirinden ayırabilecek üretken ve verimli kavrayışa sahip gençler yetiştiremiyoruz. Bu sistem ufku geniş, engin düşünceye sahip gençlere zemin hazırlayamamaktadır. Okullarda çocuklarımıza, bilginin yanı sıra ahlak ve karakter terbiyesi de verilmelidir. Bu ikisi birlikte olmazsa yetişme ve yetiştirme eksik kalır. Rekabete dayalı bir eğitim sistemi değil, hak ve adalet merkezli bir anlayış okullara taşınmalıdır.

Bunun uygulayıcısı yani var olan bilgiye, mana ve ruh katacak olan da öğretmenlerimizdir ve çok değerlidir. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarken, öğretmenlerimizin yaşadığı sorunlar da unutulmamalıdır. Öğretmenlerimize hak ettiği maddi ve manevi değer verilmelidir. Cüzdanıyla idealleri arasında sıkışan öğretmenden, özlem duyulan bir gençlik yetiştirmesini beklemek hayalciliktir. Çok sayıda öğretmen açığı olmasına rağmen, az sayıda öğretmen ataması yapılmakta, yüksek puanlarla eğitim fakültelerine girip, okullarını başarıyla bitiren, KPSS'de de en yüksek puanları alan öğretmenlerimiz işsizlik sıkıntısı yaşamaktadır. Bir çok öğretmenimiz, işsiz gezmekten dolayı bunalıma girmekte veya mesleği dışında işlere mahkum edilmektedir.

Hem öğrencilerimize hem de atanamayan öğretmenlerimize yıllardır yaşatılan bu mağduriyet derhal giderilmelidir. Yetkililer, bir an önce harekete geçmeli; ezberci eğitim sistemini ortadan kaldırarak öğrencilerimizin; maddi yetersizliklerin önüne geçerek de öğretmenlerimizin beklentileri karşılanmalıdır. Öğretmenlerimizin büyük fedakârlıklarla çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Her şeye rağmen sistemden ve dayatmalardan kaynaklanan sıkıntıları aşarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin kalplerinde; iyinin, doğrunun, faydalının ve adil olanın yer bulmasının gayretinde olacaklarına inanıyoruz.  Kendilerine bu vesileyle bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, tüm eğitim camiasının 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyoruz."

HALİD ŞEN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.