Gönüllü Hekimler Yarın Tanzanya’dan Dönüyor

Gönüllü Hekimler Yarın Tanzanya’dan Dönüyor

İhtiyacı olanlara yardım eli uzatma düşüncesiyle Tanzanya’ya giden Ufuk Hekimleri Derneği (UHD) üyesi gönüllü doktorlar, yarın sabah yurda dönüyor. Kara kıta Afrika’da birçok ilke imza atan ekip, 8 güne onlarca ameliyat ve sağlık taramasını...

İhtiyacı olanlara yardım eli uzatma düşüncesiyle Tanzanya’ya giden Ufuk Hekimleri Derneği (UHD) üyesi gönüllü doktorlar, yarın sabah yurda dönüyor. Kara kıta Afrika’da birçok ilke imza atan ekip, 8 güne onlarca ameliyat ve sağlık taramasını sığdırmayı başardı.

Dünyanın neresinde olursa olsun, imkanlar dahilinde ihtiyacı olanlara yardım eli uzatma düşüncesiyle çeşitli organizasyonlar düzenleyen Ufuk Hekimleri Derneği, 2’nci kez Tanzanya’da sağlık yardımı gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Kalkan, gönüllü doktorlardan oluşan ekibin bölgede daha önce gerçekleştirilmemiş olan birçok ameliyat yaptığını söyleyerek, "19 gönül insanından oluşan ekibimiz 8 günlük mesaisini sonlandırarak yarın ülkemize dönüyor. Arkadaşlarımız orada bulundukları süre boyunca yüzlerce ameliyat gerçekleştirdi. Köy ziyaretleri yapılarak buradaki insanlara sağlık ve gıda yardımı götürüldü. Hekimlerimiz yarın sabah saatlerinde Atatürk Havaalanı’na inecek." diye konuştu.

"YETİMHANELERDEKİ MİNİKLER İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK EKİBİ KURULDU"

Tüm engellemelere rağmen bu yıl da Tanzanya’ya giderek yardım eli bekleyen onlarca insanı yalnız bırakmadıklarını kaydeden Kalkan, "Tüm engellerin gönüllü olunca aşılacağına inandığımızı söyleyerek çıktığımız bu yolda bundan sonra elimizden gelen her türlü yardımı insanlık adına yapmaya devam edeceğiz. Gönüllü hekimlerimiz orada gece geç saatlere kadar ameliyathanelerde işlerinin başındaydı. Yine yetimhanelerde gerçekleştirilen organizasyonlarda küçük hediyelerin o miniklere verdiği mutluluğu görmek her şeyden güzeldi. Yetim çocuklar psikolojik destek ekibimizin önderliğinde oyunlar oynayıp yeni deneyimlerle güzel vakitler geçirdi." dedi.

Ameliyat ve muayeneler dışında ilaç yardımı, cibinlik, çeşitli hijyen ürünleri ve medikal sarf malzemesi yardımı da yapıldı. Programa kulak burun boğaz, ortopedi, pediatrik ortopedi, genel cerrahi, kadın doğum, göz, kardiyoloji, çocuk hastalıkları, dahiliye, psikiyatri, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, anestezi, diş hekimliği, aile hekimi, biyokimya alanında hekimler ve eczacılar katıldı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.