Göller hayat buldu

Göller hayat buldu

Küresel ısınmanın etkisiyle geçtiğimiz yıl kuruma tehlikesiyle karşılaşan göllerdeki su seviyeleri, sonbahar ve kış aylarındaki yağışlarla sevindirici boyuta ulaştı

 Kuraklık nedeniyle kuşların terk ettiği, kayıkların çekildiği göllere flamingolar dönerken, tekneler de hayat bulan göllerde yerini aldı. Göllerdeki su miktarları yağışlardan olumlu etkilenerek yükseldi, taşkınları önlemek için bazı göllerden su tahliyesine başlandı. Kış aylarında mevsim normallerinde yağış alan Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'ndeki su miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 oranında arttı.
DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ve Konya Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, 2008 Eylül-2009 Şubat döneminde, Konya kent merkezinde metrekareye 259.6 milimetre yağış düştüğünü bildirdi.
En çok yağış alan Seydişehir ilçesinde metrekareye 737.6 milimetre, en kurak ilçe olan Karapınar'da ise metrekareye 234.3 milimetre yağış kaydedilirken, Konya geneli ortalamasında yağışlar mevsim normalleri seviyelerinde gerçekleşti. Yağışlar, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'ndeki su miktarını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 oranında artırdı. Geçen yıl mart ayında 2 milyar 411 milyon metreküp su bulunan Beyşehir Gölü'nde su miktarı 3 milyar 203 milyon metreküpe yükseldi. Yetkililer, Konya Ovası'nın tarımsal su ihtiyacını karşılayan en büyük kaynak olan Beyşehir Gölü'nün doluluk oranının sevindirici olduğunu belirtti.
SU SEVİYESİ AZALAN GÖLDE TEKNELER YÜZEMEMİŞTİ
2008 yılına kadar Beyşehir Gölü'ndeki su seviyesi, kış yağışlarının yetersiz olması ve görülen kuraklık nedeniyle tarımsal sulama için her yıl biraz daha yüksek miktarda su çekilmesinden dolayı önemli oranda azalmıştı.
Suyun azalması nedeniyle güneş ışınlarının deniz dibine ulaşması göl tabanında otlanma sorununu getirmiş, aşırı otlanma ve su seviyesinin düşmesiyle yaz mevsiminde gölde kullanılan gezinti yatları çalışamaz hale gelmişti. İşletmeciler ise tabanı yere yakın olmayan özel gezinti teknelerini getirmek zorunda kalmıştı. Geçen yıl yaz aylarında festival için göle getirilen gösteri tekneleri, tabandaki yoğun ot nedeniyle arıza yaptığı için kullanılamamıştı.
Ayrıca suyun azalması gölün eko sisteminde ciddi şekilde bozulmalara yol açtığı için, göl kenarındaki tesislerde işlenen ticari özellikteki balık miktarı azalmış, göl içindeki kamış miktarı artmıştı.
TUZ GÖLÜ'NDE SU MİKTARI ARTTI
Tuz Gölü'nde ise kış yağışları su miktarında bir miktar artışa neden oldu. Geçen yılın mart ayında yaklaşık 30 santimetre derinliğe sahip olan Tuz Gölü'ndeki su seviyesinin yaklaşık 50 santimetreye ulaştığı, kıyılardaki adacıklar arasında bölümlerin ise suyla dolduğu belirtildi.
Gölde tuz üreten firmaların yetkilileri, su miktarındaki artışın, tuz üretimine olumlu ya da olumsuz bir etkisinin olmadığını, tuz üretiminin havuzlama sistemiyle yapıldığını vurguladı.
Geçen yıllarda gölde toplu olarak görülen flamingoların parmakla sayılacak kadar azaldığını hatırlatan yetkililer, bu yıl su miktarının artmasıyla flamingo sayısının da çoğaldığını bildirdiler.
AKŞEHİR GÖLÜ
Geçen yıl yaz aylarında tamamen kuruyan Akşehir Gölü'nde ise kış yağışları su miktarında kayda değer bir artışa neden olmadı. Kış aylarında biriken su miktarının yazın tamamen buharlaşıp kaybolacak kadar az olduğu, tarımsal sulamaya herhangi bir katkısının olmayacağı belirtildi. Gölün kuruması ile birlikte yok olan sazlıklar bu bölgedeki kuşların başka yerlere göçmesine yol açmıştı. Akşehir Gölü'nün kuruması nedeniyle ilk kez 2006 Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği'nde temsili Nasreddin Hoca, maya çalacak göl bulamamış, çare olarak göl kenarında bir kanala kurulan platformdan göle maya çalma seremonisi gerçekleştirmişti. 2007 yılında da temsili Nasreddin Hoca, göl kenarındaki içi taşıma suyla doldurulan bir kanala maya çalmış, 2008 yılında ise Hoca mayayı, ilçe merkezinden geçen bir dereye çalmak zorunda kalmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.