“Filistinlileri kaderlerine terk etmeyeceğiz”

“Filistinlileri kaderlerine terk etmeyeceğiz”

İHH İnsani Yardım Derneği tarafından Gazzedeki dramı hafifletmek için Konyanın merkez, ilçe ve beldelerinden toplanan yardımlarla dolu 6 TIR, dün yola çıktı.

Mısır Refah Sınırı’ndan Filistin’e ulaştırılması planlanan ve içinde tıbbi malzeme, un, makarna, bisküvi, süt tozu, bakliyat, konserve, battaniye gibi temel ihtiyaç malzemeleri bulunan yardım TIR’larını uğurlamaya çok sayıda vatandaş katıldı. Burada konuşan İHH Basın Sözcüsü Şükrü Nortcu, İsrail tarafından yok edilmeye çalışılan Gazze halkını yalnızlığa terk etmeyeceklerini belirterek, “İsrail, aylarca aç ve susuz bıraktığı Gazze halkının tepesine bombalar yağdırarak yok etmeye çalışıyor. Tüm dünyanın gözleri önünde katliama maruz kalan Gazze halkını kaderine terk etmiyoruz. İnsanlık imtihanında sınıfta kalanlara inat halkımızın yardımlarıyla Gazze’ye sahip çıkıyoruz. Filistin’de yaşanan vahşete seyirci kalmayan İnsani Yardım Vakfı Ayder ve tüm Sivil Toplum Kuruluşları olarak dün olduğu gibi bugün de Filistinlilere acilen yardım etmeye ve onların her daim yanında olduğumuzu ispatlamaya gidiyoruz” dedi. Ali Küçük Hoca’nın, mazlumların kurtuluşu için yaptığı duaya, programa katılan anaokulu öğrencisi çocuklar ‘âmin’ diye karşılık verdi.

CUMA NAMAZI ÇIKIŞI GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şubesi tarafından, Hacıveyszade Camii’nde Cuma namazı çıkışı Gazze’de İsrail zulmü sonucu şehit olan Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Çok sayıda cami cemaatinin katıldığı gıyabi cenaze namazı öncesi konuşan AGD Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, Filistin’de yapılan soykırımla birlikte bir inancın da yok edildiğini söyledi. Gazze’deki insanların sırf Allah’a ve Rasulü Hz. Muhammed’e (SAV) inandıkları için zulme ve soykırıma tabi tutulduklarını ifade eden Güneş, “Sırf Müslüman oldukları için katledilen Filistinlilerin bu durumundan daha acı bir durum var ki, dünyadaki diğer Müslümanlar da dahil, 6 milyar insanın buna seyirci kalmasıdır” dedi. Zulmün durması için mazlumların ayağa kalkması gerektiğini aktaran Yusuf Güneş, “Mazlumlar ayağa kalmadıkça, zalim diz çökmez. Biz Müslümanlar olarak ayağa kalkmalıyız, yoksa onlar bize diz çöktürür” diye konuştu. Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de ‘Yahudi ve Hıristiyanları dost edinen toplulukları doğru yola iletmeyeceğini’ buyurduğunu hatırlatan Güneş, “18’inci yüzyıldan beri Avrupa Birliği ve diğer sebeplerle Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeye çalışıyoruz. Bu zulüm devam ediyorken, Yahudi elçi daha ne kadar Ankara’da kalarak bizimle dalga geçecek. Samimi olarak dua edersek, Allah mutlaka bizi galip kılacaktır. Allah’ım, önünde toplandığım cami hürmetine Müslümanlara yardım et” diye dua etti. Kalabalık daha sonra bebek katili İsrail aleyhine slogan atarak, olaysız bir şekilde dağıldı.
İSRAİL VE DESTEKÇİLERİNİN MALLARINI SATMIYOR
Barkom Bilgi Sistemleri ve Danışmanlık Ltd Şti. Genel Müdürü Kemal Özer, 1992 yılında kurulan ve barkod uygulamaları ile parmak izi çözümleri sunan firmalarının İsrail’in son saldırılarının başladığı ilk günden itibaren pazarlamasını yaptığı ABD ürünü olan Motorola, Symbol ve Zebra marka barkod ürünleri ile İtalya’da Gazze’ye destek gösterileri yapanları sınır dışı etme kararı alan İtalya’nın Datalogic markalı ürünlerin satışına son verdiğini açıkladı. Ayrıca distribütörlük görüşmesi yaptıkları ABD ve İtalya firmalarına mektup yazarak ülkelerinin İsrail’in yanında yer alması nedeniyle ticari işbirliği görüşmelerine son verdiklerini anlatan Kemal Özer, “Bunun yanı sıra 27 Aralık 2008 itibari ile 2009 yılı sonuna kadar şirketimiz kazancının yüzde 20'sinin de Gazzeli kardeşlerimize bağışlama kararı da almıştır. Tüm vicdan sahiplerine çağrımız o dur ki: Sizler de benzer duyarlılıkları gösteriniz. Bir mal ya da hizmeti satın alırken mal ya da hizmetin menşeini araştırınız. İnsanlığın düşmanlarını kendi elimizle beslemeyelim” dedi.
UĞUR ELMAS

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.