Fetih ruhu yeniden canlandı

Fetih ruhu yeniden canlandı

Mekkenin Fethinin 1378. yıl dönümü Anadolu Gençlik Derneği tarafından organize edilen Fetih ve Gençlik Gecesi etkinlikleriyle kutlandı

Anadolu Gençlik Derneği Konya Şubesi, Mekke’nin Fethi’nin 1378. yıl dönümünü önceki akşam 100. Yıl Spor Salonu’nda düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutladı. İstiklal Marşı ve Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan program, protokol konuşmaları ve yapılan çeşitli etkinliklerle devam etti. Programda, Filistin’deki hain saldırıları gerçekleştiren İsrail sert bir dille eleştirilirken, Filistinli şehitler ve mücahitler de unutulmadı. Gecede, Kur’an ziyafeti, sinevizyon gösterisi, spor gösterileri, Nuh Yeniay’ın fetihle ilgili konuşmaları, Ömer Karaoğlu konseri ve umre çekilişinin yanında iki büyük sürpriz yaşandı.
GÜÇ TOPTA TÜFEKTE DEĞİL, MANEVİYATTADIR
Saadet Partisi Eski İl Başkanı Zülfikar Gazi, eski belediye başkanları Mehmet Şen, Mustafa Özkan, Saadet Partisi İl Başkanı Veli Tolu, ASKON Konya Şube Başkanı ve KTO Başkan Adayı Ali Sarı, İrşad Eğitim Vakfı Başkanı Ali Galip Doğan ve Eğitim Bir Sen Konya Şube Başkanı Latif Selvi’nin de katıldığı programın ilk sürprizi Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın internet üzerinden sinevizyonla salonu dolduran davetlilere seslenişi oldu. Türkiye genelinde Mekke’nin Fethi’nin kutlandığını kaydeden Necmettin Erbakan, Anadolu Gençlik Derneği’nin Türkiye’nin en güçlü ve en önemli kurumlarından biri olduğunu ifade ederek, “Bir ülkenin gücü ne topu ne de tüfeği değil, milli ve manevi değerlere sahip gençliğidir. Şanlı tarihimize dönüp baktığımızda manevi değerlerin kuvvetini daha iyi anlayabiliriz. Mekke’nin Fethi’nde, Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nde, İstanbul’un Fethi’nde, Kıbrıs’ın Fethi’nde bu manevi değerleri görmemek büyük yanlışlık olur” diye konuştu.
Mekke’nin Fethi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erbakan, “Mekke’nin Fethi, tarihin en önemli olayıdır. Çünkü, fethin kumandanı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), askerleri de Ashab-ı Kiram’dır. Mekke’nin Fethi hiç kan dökülmeden başlamış, fetihten sonra da kan dökülmemiştir. Hz. Muhammed Mekkeli müşriklerden bin bir türlü azap görmüş, ama karşılığında onları affetmiştir. Böylece İslamiyet’in sevgi, barış ve kardeşlik dini olduğu anlaşılmıştır. İslam, gittiği her yere sevgi, barış ve insan hakkı götürmüştür. Temel insan haklarından olan yaşama hakkı, namusun korunması hakkı, temel mülkiyet hakkı, aklın korunması hakkı ve inanç özgürlüğü asla ihlal edilmemiştir. Bugün gelinen noktada ise yapılan vahşet ve zulmün, barış nidaları atan Siyonistler tarafından yapıldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir” dedi. Necmettin Erbakan sözlerini yaptığı şu dua ile tamamladı: “Ya Rabbi, sen bize gelecek yıl Mekke’nin Fethi’ni İslam alemini zulümlerden kurtulmuş olarak kutlamayı nasip et.”
MESCİD-İ AKSA’DA BİRLİKTE NAMAZ KILACAĞIZ
Gecenin ikinci büyük sürprizi ise Filistin Hamas Temsilcisi Allam Bilali ile canlı bağlantı kurulması oldu. Türk halkına Filistin’den seslenen Allam Bilali, “Konya ve Türkiye’deki Müslüman kardeşlerim, İsrail, ABD, Avrupa ve ne yazık ki bazı Arap ülkeleri tarafından desteklenerek üzerimize çullanan bir düşman. Sahip olduğu hava kuvvetlerini kullanarak, Filistin’de, Gazze’de ve daha bir çok yerde hareket ederken gördüğü tüm cisimleri, alışveriş merkezlerini ve halkın yoğun olarak bulunduğu mevkileri bombalıyor. Yapılan son saldırı neticesinde 400 şehit verdik. Bunun yanında 2 binin üzerinde yaralı var. Bazı Arap ülkeleri de maalesef bu ortamda bizi değil onları destekliyor. Düşmanlarımızın hedefi İslami hükümeti düşürmek, Gazze’yi yerle bir etmektir. Ama bu emellerine asla ulaşamayacaklar. Mücahitlerimiz siperde iki güzelliği bekliyor. Bunlardan bir tanesi şahadet şerbetini içmek, diğeri ise Filistin özgürlüğüne kavuşana dek özgürlük mücadelesine devam etmektir. O gün gelecek ve mücahitlerimiz zafere ulaşacaktır. Biz buna inanıyoruz. Düşmanı Filistin’den atmak ve Mescid-i Aksa’yı kurtarmak için buradayız, korkmuyoruz. Şunu görüyoruz ki tüm Müslümanlar, yapılan saldırılara verdikleri tepkilerle arkamızda olduklarını gösterdiler. Biz İsrail’in işgalci tavrını asla kabul etmiyoruz. İsrail’in işgallerinden kurtulacağımız gün yakındır. Türkiye’deki kardeşlerimize şunu söylüyoruz, biz direnmeye devam edeceğiz. Asla beyaz bayrağı kaldırıp teslim olmayacağız. Bize nasıl zulmederlerse etsinler asla Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmeyeceğiz. Cihat ve direniş bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceğiz. Yeter ki Müslüman kardeşlerimiz bizden dualarını esirgemesinler. Tüm Müslüman ülkelerden yardım bekliyoruz. Mescid-i Aksa’da omuz omuza aynı safta namaz kılacağımız günler yakındır. Mescid-i Aksa’da birlikte namaz kılmak umuduyla Allah’a emanet olun” diye konuştu.
FETİH HİRA’DA BAŞLAMIŞTI
Mekke’nin Fethi ile ilgili konuşma yapan İlahiyatçı Eğitimci Yazar Nuh Yeniay da, hayırlı bir işe başlarken mutlaka besmele ile başlanması gerektiğini ifade ederek, “İlk gelen emirle Hira’da fetih hareketi başlamıştır. Ancak başımıza şu ana kadar ne bela ve müsibet gelmişse besmelesizlikten ve besmelesizlerden gelmiştir. Fetih nesli, fetih gençliği oluşturmak da çocuğa ilk besmeleyi öğretmekle başlar” dedi. Müşriklerin maddi güçlerine karşı durabilmek için manevi gücün üstün tutulması gerektiğini kaydeden Nuh Yeniay, “Eğer arzunuz fetih yapmaksa Peygamberimizin yolunda olmalısınız. Namazınızı asla bırakmamalı, Peygamberi kendinize örnek edinmelisiniz. O, namaz kılarken sırtına deve işkembesi koyanlara bile ‘Allah’ım bunlar neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmiyorlar. Doğru yoldan sapanları ıslah eyle’ diyerek dualarda bulunmuştur. Müşrikler ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, Cenab-ı Hak küçücük bir örümcek ağıyla onların tüm gücünü yok eder” diye konuştu.
Müslümanların zalim zulmünden kurtulması için çok az zaman kaldığını işaret eden Nuh Yeniay, “Sabahtan yeri ağarmadan önce Fecr-i Kâzip denilen küçük bir aydınlanma yaşanır, ardından ortalık zifiri karanlığa bürünür. Daha sonra ise Fecr-i Sabık denilen sabah güneşinin doğduğu an gelir. İşte Müslümanlar Fecr-i Kâzip denilen bu küçük aydınlanmadan sonraki zifiri karanlığı yaşıyor. Güneşin doğacağı gün yakındır” diyerek sözlerini tamamladı.
HAK BATIL SAVAŞI DEVAM EDİYOR
Saadet Partisi Konya İl Başkanı Veli Tolu da, “Son günlerde kardeşimiz Filistin üzerine yapılan saldırılar gündemimizi alt üst etti. Yapılan bu saldırılar da insanın yaratılışından itibaren süre gelen hak batıl savaşının devam ettiğini gösteriyor. Siyonistler kendilerini güç ve kudret sahibi sanıyorlar ancak, asıl güç ve kudret ‘Lailaheillallah’ diyebilenlerindir. Yeryüzündeki her şey Allah’ı zikreder, insanı diğer varlıklardan ayıran özellik ise Allah’tan başka bütün güçleri elimin tersiyle itiyorum, kabul etmiyor. En büyük güç Allah’tır diyebilmektir” ifadelerini kullandı. Tolu, Mekke’nin fethinin Müslümanların Lailaheillallah diyebilmelerinin bir sonucudur” diye konuştu.
GÜN, BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR
Anadolu Gençlik Derneği Konya Bölge Sorumlusu Bahri Kırışık ise, Müslüman aleminin yeni fetihlere ihtiyacı olduğunu belirterek, bunu başarabilmek için birlik ve beraberlik halinde olunması gerektiğini anlattı. Siyonistlerin yaptıkları saldırılarla amaçlarının İslam birlik ve beraberliğini bozmak olduğunu kaydeden Kırışık, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip ol bu vatan batmayacaktır’ dizelerini okuyarak sözlerini tamamladı.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.